Co to są badania przesiewowe i dlaczego są dla nas takie ważne?
Badanie przesiewowe (skriningowe, skrining) w medycynie to rodzaj strategicznego badania,które przeprowadza się wśród osób nie posiadających objawów choroby, a którą dany test mógłby wykryć. Ich celem jest wykrycie choroby we wczesnym okresie, by móc ją wyleczyć lub zapobiec jej postępowi, a przez to zmniejszenie poziomu śmiertelności jak i cierpienia pacjentów w danej chorobie.
Badanie przesiewowe to rodzaj badania wstępnego, które w szybki i nieskomplikowany sposób pozwala stwierdzić, czy ryzyko wystąpienia danego schorzenia u badanej osoby jest wysokie czy niskie. Wykonuje się je wśród całej populacji lub tylko w tzw. grupach wysokiego ryzyka (dotyczy to np. profilaktyki cukrzycy, nowotworów piersi). Badania takie przeprowadza się w celu wykrycia cukrzycy, chorób nowotworowych, niedosłuchu, wad postawy.
Od maja 1994 r. wszystkie noworodki urodzone w Polsce objęte są obowiązkowymi badaniami wykrywającymi fenyloketonurię i wrodzoną niedoczynność tarczycy.
Od stycznia 1999 r. Pracownia Badań Przesiewowych i Hormonalnych w Warszawie wykonuje pilotażowe badania w kierunku wykrywania mukowiscydozy.
Od 2002 r. prowadzone są przesiewowe badania w kierunku wad słuchu za pieniądze pozyskane w IX Wielkim Finale WOŚP.
Istnieje duże społeczne zapotrzebowanie na skuteczne działania profilaktyczne mające na celu ochronę zdrowia, ale także umożliwiające zapobieganie pojawianiu się niepowodzeń szkolnych uczniów. I tu z pomocą przychodzą badania przesiewowe logopedyczne i psychologiczne. Mają one na celu wczesne rozpoznanie grup ryzyka edukacyjnego, a więc dzieci (uczniów) bardziej niż inni podatnych na niepowodzenia szkolne, wczesną interwencję w postaci organizowania i udzielania dzieciom specjalistycznej pomocy psychologiczno - pedagogicznej i wsparcia rozwojowego.
Badania przesiewowe u dzieci w szkołach podstawowych województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego prowadzi fundacja Tak Dla Zdrowia, która wdrażając program Zdrowa Klasa organizuje skrinig w kierunku kontroli schorzeń kręgosłupa, wzroku i słuchu oraz prowadzi pozytywną kampanię na rzecz aktywnego wypoczynku dzieci i ich rodzin.
Prezentacja Zdrowej Klasy: www.zdrowaklasa.eu.
Więcej o badaniach: www.takdlazdrowia.pl/fundacja.
Fotorelacja z badań: http://www.takdlazdrowia.pl/fundacja/prosta-klasa/fotorelacja.
UWAGA!
Mieszkańców Włocławka i okolic zapraszamy na otwarte badania przesiewowe organizowane przez Aptekę Radosną obejmujące:
badania densytometryczne ( badanie gęstości kości )
badania spirometryczne ( badania poziomu pojemności oddechowej płuc )
badania endokrynologiczne ( dla dorosłych i dla dzieci )
badania poziomu cholesterolu we krwi
badania poziomu cukru we krwi
konsultacje z dietetyczką
do tej pory tylko te ale lista badań jest otwarta
Badania przeprowadzane są w gabinetach lekarskich znajdujących się przy aptekach we Włocławku
przez kierunkowo wykształconych pracowników opieki zdrowotnej w obecności konsultantów - specjalistów odpowiednich dziedzin medycyny.
Szczegółowe informacje:
Pani Angelika Czarnecka
Apteka Radosna
ul. Radosna 4
87-800 Włocławek
tel. 054 236 12 33
godz. otwarcia: Pn-pt: 08.00 – 19.00; Sb: 08.00 – 13.00.