Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Pachnące odchudzanie

Moda na odchudzanie ciągle trwa. Jedni chcą, inni muszą stosować się do dietetycznych nakazów i zakazów. Niezależnie od motywacji dość często można od odchudzających się usłyszeć opinie, że „nie jest łatwo”. Z tej przyczyny dobrze rozejrzeć się za takimi dodatkowymi pomysłami i propozycjami, które ułatwią realizację dietetycznych postanowień czy złagodzą różnego typu mniej lub bardziej niekorzystne skutki utraty kilogramów.

Czy takim dobrym pomysłem może być aromaterapia? Czy jest skuteczna w odchudzaniu? Jak wykorzystać moc ukrytą w aromatycznych olejkach? Czy pobudzając zmysły, możemy pobudzić również swój układ trawienny? Na te i inne pytania odpowiada ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl 

Nakarmić zmysły
Olejków się nie spożywa, jednak ich niezwykła moc potrafi dobrze nakarmić... nasze zmysły. Ich natura sprawia, że poprzez zapach jesteśmy w stanie wpłynąć w istotny sposób na zaspokojenie głodu. Dzieje się tak między innymi z tego powodu, że naturalne, szlachetne olejki oddziaływają na nasz zmysł węchu, a dzięki temu stanowią impuls do różnego typu reakcji organizmu w różnych sferach, w tym fizycznej i emocjonalnej. 
Ponieważ olejki działają na ogólny stan psychiczny, dobrze po nie sięgać, gdyż ich moc może okazać się niezwykle zbawienna w sytuacji, kiedy pojawi się kryzys podczas stosownej kuracji odchudzającej lub w sytuacji, gdy spadnie motywacja. To również możliwość na ograniczenie stresu, który często towarzyszy osobom na diecie. 

Istnieje pewna grupa olejków, które w korzystny sposób łagodzą napięcia emocjonalne, redukują stres. Aromaterapię wykorzystuje się też prewencyjnie w celu uspokojenia organizmu oraz niekorzystnych myśli, polepszenia jakości snu czy nastroju. Ta zapachowa terapia pozwoli na uregulowanie krążenia krwi, usprawni procesy metaboliczne oraz wpłynie korzystnie na procesy regeneracji skóry. 

Aromaterapię można szybko polubić, a to z tego względu, iż jest niezwykle przyjemną metodą podnoszenia jakości – czy też dosłownie: zapachu –swojego życia. Zapachy oddziałują na nasze zmysły, nasze zmysły z kolei na cały nasz organizm. Najlepsze efekty osiągniemy stosując zasady dobrze opracowanej i zbilansowanej diety, nie będziemy stronić od ziół oraz dołączymy do tego duetu aromaterapię. 

Jak gubić kilogramy?
Jeżeli chcesz wykorzystać aromaterapię w odchudzaniu możesz użyć do tego kominka aromaterapeutycznego ustawionego w jadalni lub pomieszczeniu, w którym często przebywasz lub w którym spożywasz posiłki. Odpowiednio dobrane olejki (użyte przed posiłkiem) pozwolą zahamować apetyt (np. olejek z grapefruita, mandarynki, cytryny, cynamonu, kopru włoskiego czy mięty) albo ograniczyć chęć sięgnięcia po słodycze (np. olejek ze strąków wanilii). 

Jeżeli dodatkowo chcesz dodać sobie wigoru, energii oraz nieco optymistycznego nastroju, pamiętaj o właściwościach olejków z cytryny, lawendy, limetki czy olejku ylangowego. To dodatkowy argument potwierdzający wszechstronność możliwości terapeutycznych olejków i jednocześnie znaczną pomoc, jaką oferują różnym sferom naszego organizmu. 

Pachnąca skóra
Podczas odchudzania nie można zapominać o skórze. Na różnych etapach całego procesu pozbywania się zbędnych kilogramów może ucierpieć skóra, tracąc na jędrności i elastyczności. Pomocą służą w tym przypadku olejki eteryczne na bazie olejów roślinnych. Ich dobroczynne działanie skupia się między innymi na możliwościach regenerowania skóry, a także jej ujędrniania, polepszania elastyczności i połysku. Do grona korzystnych olejków zalicza się między innymi olej z róży muszkatołowej czy z ziaren sezamu. 

Stosowanie tego typu aromatycznej terapii pozwala nie tylko na uzyskanie bezpośrednich i widocznych korzyści w postaci zdecydowanie delikatniejszej, zdrowszej i pachnącej skóry ciała, ale umożliwia również osiągnięcie większej pewności siebie, polepszenie samooceny, przychylności wobec własnego ciała. To również czas kiedy dajemy sobie i swoim zmysłom chwilę przyjemności, dodatkowo wzmacniając swoje zdrowie. A to wszystko jest niezwykle ważne w niełatwym, często pełnym wyrzeczeń, okresie odchudzania.

Walka z cellulitem
Wraz z odchudzaniem często idzie w parze problem cellulitu. Czasem osoby dostrzegają również tendencję do zatrzymywania się w organizmie płynów. Zdarza się, że dochodzi również do kumulowania się w organizmie toksyn. Zabiegi aromatyzujące tylko wbrew pozorom nie mają z tymi procesami żadnego związku. Bo związek jest i do tego niezwykle istotny. 
Otóż eteryczne olejki z takich roślin jak: jałowiec, rozmaryn, imbir, grapefruit czy koper włoski mogą być z powodzeniem wykorzystywane w naturalnych procesach odtruwania organizmu. Dodatkowym ich atutem jest możliwość usprawniania pracy układu limfatycznego oraz ułatwianie trawienia. 

Zbędne kilogramy
Nadwaga w pewnym wieku może być związana z zaburzeniami pracy hormonów w organizmie. Dlatego w sytuacji, gdy dodatkowe kilogramy są efektem menopauzy, wówczas dobrze sięgnąć po takie olejki, które będą mieć kojący wpływ na układ hormonalny. A będą to między innymi eteryczne olejki z lawendy, rumianku, geranium, cyprysa. 

Towarzysząca wielu osobom chęć podjadania i podgryzania, jednym słowem zwiększony apetyt warto zahamować. Pomocne będą w tym przypadku olejki z drzewa sandałowego oraz olejek ylangowy. Niezależnie od ustaleń dietetycznych dobrze jest zrezygnować (lub rezygnować stopniowo) ze spożywania takich produktów, które mają bezpośredni, negatywny wpływ na naszą cerę. Do takiego niekorzystnego menu należą dania ostro przyprawione, lody, czekolada, alkohol, cukier czy wysoko przetworzona żywność.

Rozstępy skórne
Zmorą osób odchudzających się lub szybko odchudzonych są rozstępy skórne. Aby ograniczyć widoczność rozstępów na skórze warto sięgnąć po takie olejki, które będą w stanie poprawić elastyczność skóryoraz uaktywnią naturalne umiejętności skóry do regeneracji. Pozwolą także na odbudowę elastyny i włókien kolagenu, składników odpowiadających za elastyczność i sprężystość skóry. 

Skórze z tendencjami do rozstępów warto zaaplikować masaż z mieszanki olejków (połączyć i wmasować delikatnie w skórę):

  • 1 kropla olejku olibanum
  • 1 kropla olejku palmarozowego
  • 2 krople olejku rozmarynowego
  • 10 ml masła karite
  • 3 ml oleju tamanu
  • 3 ml olejowego ekstraktu z nagietka
  • Mieszanka olejków pomocna w masażu redukującym tkankę tłuszczową:
  • 15 ml oleju z sezamu
  • 4 krople olejku grapefruitowego
  • 1 kropla olejku cyprysowego
  • 2 krople olejku mandarynkowego
  • 1 kropla olejku z kopru włoskiego

Przetestuj, aby się przekonać
Zdarzają się osoby, które są niezwykle wrażliwe na pewne olejki lub na mieszanki olejków (tym bardziej, że olejki eteryczne to silnie działające substancje, dlatego warto kupować olejki w sprawdzonych miejscach i weryfikować czy do olejku dołączona jest ulotka ze szczegółowym opisem działania oraz sposobem użycia). Dlatego, jeżeli decydujesz się na aromaterapię w zaciszu domowym i nie masz pewności jak zareaguje Twój organizm, wykonaj prosty test. 
Połącz z łyżką oleju bazowego dwie krople przygotowanej przez siebie mieszanki olejków (lub jednego olejku, który chcesz sprawdzić) i nanieś odrobinę takiej mieszanki na skórę po wewnętrznej stronie łokcia. Odczekaj minimum dwanaście godzin (lub dobę). Następnie sprawdź, czy na skórze nie pojawiły się jakieś zmiany (podrażniona skóra, zaczerwienienia). Będziesz mieć pewność czy wybrany olejek jest dla Twojej skóry odpowiedni.

 

Źródło: www.poprostuzdrowo.pl

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł