Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Cellulit- zwalczać czy zaakceptować?

Oczywiście wielu z Was powiedziałoby „Da się z tym żyć!”. Ale czy na pewno? W dzisiejszych czasach z tym problemem możemy zgłosić się do wielu specjalistów: począwszy od instruktora fitness, przez kosmetologa, dietetyka aż po lekarza medycyny estetycznej. Jednak najważniejsze jest to, że sama możesz poradzić sobie ze zmorą kobiet XXI wieku! Niestety nie jest to normalna przypadłość, jak twierdzą laicy. Jest to defekt, którego skutki musimy zwalczać a przyczynę wyeliminować.

CO TO JEST CELLULIT?

Jest to schorzenie, które możemy nie tylko zobaczyć, ale również poczuć. Potocznie zwany jest „skórką pomarańczową”, jednak fachowa nazwa to LIPODYSTROFIA. Jest to schorzenie tkanki łącznej, które objawia się nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej co łączy się a obrzękami tkanki podskórnej. Cellulit mylnie uznawany jest za chorobę otyłych. Niestety dotyczy on prawie 80 procent kobiet i być może dla niektórych zaskoczeniem będzie to, że nie wszystkie z nich są otyłe. Lipodystrofia może dotyczyć każdej kobiety.

JAK WYGLĄDA I GDZIE GO ZNAJDZIEMY?

Skóra dotknięta cellulitem jest pofałdowana, mało elastyczna, sprężysta, występują na niej widoczne wgłębienia w zależności od rodzaju cellulitu. Nasze ciało przypomina wtedy trochę pomarańczę stąd pochodzi nazwa „ skórka pomarańczowa”. Najczęstszymi miejscami dotkniętymi tą dystrofią są : uda (szczególnie tylna część), pośladki, ramiona, brzuch a czasem nawet kark. Kobiety zapewne myślą „Dlaczego nas to spotyka?”. Odpowiedź jest prosta: przypadłość ta związana jest z produkcją znacznej ilości estrogenów jak i nadmierną obecnością tkanki tłuszczowej, która to właśnie niefortunnie formuje się w grudki. Czynnikami, które przyczyniają się do powstawania cellulitu są: otyłość, nieprawidłowa dieta zawierająca nadmiar soli, ciąża, antykoncepcja, siedzący tryb życia. Przyczyną mogą być również urazy, które powodują zaczopowanie naczyń limfatycznych oraz używki (alkohol, kawa, papierosy).

TYPOLOGIA LIPODYSTROFII

Istnieje wiele podziałów tego schorzenia. Wcale nie jest powiedziane, że wszyscy cierpimy na tą samą przypadłość. Najczęściej stosowanym podziałem jest ten ze względu na sposób powstawania: cellulit tłuszczowy powstaje przez  gromadzenia się kwasów tłuszczowych się w tkankach i w skórze. Z nich powstają trójglicerydy, które gromadzą się w komórkach. Skutkiem tego jest powstawanie wgłębień i wyczuwalnych guzków na powierzchni skóry. Powoduje ból przy uciskaniu. Drugi rodzaj to cellulit wodny, który powstaje na skutek nieprawidłowego krążenia krwi i limfy. Może być spowodowany również  zaburzeniami hormonalnymi i złą dietą. Dotyka szczególnie osoby szczupłe. Trzeci rodzaj to cellulit cyrkulacyjny, jest połączeniem wyżej wymienionych. Wyróżniamy również cellulit twardy ( widoczny tylko przy uciskaniu i szczypaniu, dotyczy z reguły młodych kobiet) i wiotki (najcięższa odmiana cellulitu, występuje stosunkowo rzadko, towarzyszą mu bóle i opuchnięcia, a skóra jest blada).Znamy również podział ze względu na etap rozwoju i tu wyróżniamy fazę I – dopiero po ściśnięciu na skórze pojawiają się delikatne guzki i wgłębienia, fazę II – podczas leżenia i stania zauważamy nierówności a po ściśnięciu wyczuwalne są guzki, fazę III – podczas leżenia i stania grudki są widoczne, pojawiają się również przy napinaniu mięśni, fazę IV – liczne grudki i guzki na powierzchni ciała, cellulit obejmuje również naczynia żylne i tkankę łączną, fazę V – całkowita patologia objawiająca się dużymi, licznymi guzami, bardzo bolesna faza. Jeżeli znamy już przyczyny, rodzaje tej dystrofii możemy przystąpić do prób jej redukcji. Należy pamiętać, że samo nacieranie ciała balsamami „wyszczuplającymi” nie jest w żaden sposób uzasadnione. Niestety nie mamy żadnej gwarancji, że tego typu preparaty pomogą. Oczywiście stosowanie kremów antycellulitowych wraz z odpowiednią dietą, ćwiczeniami i profesjonalnymi zabiegami kosmetologicznymi ma sens.

ZAPOBIEGANIE I LECZENIE

Aby zacząć walczyć z cellulitem należy pamiętać o kilku zasadach dietetycznych: ograniczenie tłuszczów, dostarczanie makro- i mikro elementów, unikanie używek. Poza tym odpowiednia ilość godzin snu, a w ciągu dnia krótki relaks. Ważne jest także unikanie nadmiernego opalania, stresu i długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Leczenie cellulitu może być długotrwałym procesem, ale nie oznacza to, że nie możemy zadbać o siebie same. We własnym zakresie zastosować można zimne-ciepłe natryski, kąpiele w naparach z ziół, gimnastykę, masaż i nacieranie miejsc dotkniętych cellulitem, a także domowy peeling kawowy. Bardzo ważna może okazać się też wizyta w gabinecie kosmetologicznym. Profesjonalista może zaproponować nam serie wielu zabiegów. Najskuteczniejsze to działanie ultradźwiękami, które powodują delikatny masaż tkanek głębiej położonych, mezoterapia, która umożliwia nieinwazyjny transport substancji wgłąb skóry, drenaż limfatyczny czyli rodzaj masażu wyszczuplającego, masaż bańką chińską czy elektrostymulacja. Wskazane są również ćwiczenia, szczególnie polecane jest bieganie, pływanie, tenis i oczywiście siłownia. Jeżeli pogoda nam nie sprzyja możemy zastosować domowe ćwiczenia z piłką czy przysiady. Podsumowując, cellulit to defekt kosmetyczny, często lekceważony, jednak pamiętajmy że sam nie zniknie. Zacznijmy dbać o siebie i swoje zdrowie. Nie wstydźmy się zapukać do dietetyka czy kosmetologa, oni na pewno pomogą nam dobrać odpowiednie zabiegi  i dietę. Dieta, trening, profesjonalne zabiegi, a nawet wcieranie balsamów( na przykład z algami) ma sens dopiero gdy odpowiednio do tego podejdziemy. Atakując cellulit wszystkimi wyżej wymienionymi metodami zdziałamy cuda!

Agnieszka Pawłowska

Młoda farmacja Sosnowiec

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł