Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Eksperci ostrzegają przed epidemią otyłości

Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH zorganizował konferencję poświęconą nadwadze i otyłości. Niepokojące wyniki badań  zaprezentowali lekarze oraz specjaliści z najważniejszych instytucji monitorujących skalę problemu w Polsce.

W spotkaniu poświęconemu tematowi nadwagi i otyłości wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych uczestniczyli m.in.: prof. dr hab. n. med. Mirosław J. Wysocki, Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, lek. med. Zbigniew Kułaga z Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”, dr n. med. Magdalena Białkowska z Instytutu Żywności i Żywienia, dr n. med. Małgorzata Gajewska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, Zofia Urbańczyk, Kierownik Departamentu Dietetyki z firmy Naturhouse oraz Paulina Miśkiewicz, Dyrektor Biura WHO w Warszawie. Z uwagi na rosnący z roku na rok problem wszyscy eksperci zgodnie podkreślali potrzebę edukacji społeczeństwa i podejmowania licznych działań profilaktycznych.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia z otyłością zmaga się już 10-30% mieszkańców Unii Europejskiej, a 30-70% ma nadwagę. Szczególnie alarmujące są dane dotyczące dzieci i młodzieży – prawie co trzeci 11-latek w Polsce cierpi na nadwagę. Do najczęstszych przyczyn nadmiernych kilogramów zalicza się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz małą aktywność fizyczną. – Zapominamy o regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie, pijemy zdecydowanie za mało wody mineralnej, chętnie sięgamy po wysokokaloryczne dania, prowadzimy siedzący tryb życia – mówi Zofia Urbańczyk. Problem nadwagi i otyłości częściej dotyczy mieszkańców dużych miast, a w szczególności kobiet. – Prawie 80% klientów naszych Centrów Dietetycznych stanowią panie. Zauważamy jednak, że sukcesywnie wzrasta liczba mężczyzn, którzy decydują się podjąć walkę z nadwagą. Do naszych Centrów zgłaszają również całe rodziny, w tym dzieci i nastolatkowie, u których coraz częściej odnotowujemy podwyższony wskaźnik BMI – dodaje Zofia Urbańczyk z Naturhouse.

Otyłość jest schorzeniem, które niejednokrotnie wymaga hospitalizacji. Wpływa także na kondycję całego organizmu i może przyczynić się do rozwoju wielu przewlekłych chorób, m.in cukrzycy II stopnia, chorób układu krążenia, układu pokarmowego, nowotworów czy zwyrodnień kręgosłupa. Aby temu zapobiec niezbędna jest profilaktyka obejmująca zmianę nawyków żywieniowych, jak również wzrost świadomości w zakresie metod walki z problemem. - Chcąc zrzucić zbędne kilogramy decydujemy się najczęściej na modne diety niedopasowane do naszego organizmu, które w rezultacie nie przynoszą efektów. Do specjalisty zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy inne metody zawodzą. W każdym miesiącu blisko 3 tys. osób w Polsce decyduje się na odchudzanie pod okiem dietetyka Naturhouse – informuje Zofia Urbańczyk z Naturhouse.

W celu zachęcenia Polaków do walki z nadmiernymi kilogramami i zmiany nawyków żywieniowych sieć Centrów Naturhouse zainicjowała ogólnopolską akcję edukacyjną „Uwaga Nadwaga”. Podczas trwania kampanii we wszystkich punktach Naturhouse (ponad 130 placówek) można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych połączonych z pomiarami ciała. Przeprowadzane są również prelekcje na temat zasad zdrowego odżywiania w szkołach, przedszkolach i miejscach pracy. Cały program objęty został patronatem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH. Akcja potrwa do końca listopada.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł