Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Czy prawidłowo szczotkujesz zęby?

To, jak się uśmiechasz oraz czy w ogóle się uśmiechasz, wiele o mówi o Twoim nastroju, samopoczuciu, usposobieniu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których mimo że masz powody do okazywania radości, zdajesz sobie sprawę z faktu, że stan jamy ustnej na pokazywanie ząbków nie pozwala. Dlatego systematyczna, codzienna higiena jamy ustnej jest niezbędna, by móc cieszyć się zdrowym, naturalnym uśmiechem.

Z tego względu do przedmiotów codziennego użytku powinny należeć: szczoteczka, pasta do zębów oraz nić dentystyczna. Nie sztuka jednak ich po prostu używać, ważne, aby nie zapominać o ich prawidłowym wykorzystywaniu.

Dbanie o jamę ustną to nie tylko kwestia higieny, ale również zdrowia

W sytuacji kiedy zaniedbamy tę część naszego ciała, może dojść do szeregu chorób. W przypadku, gdy dochodzi do odsłonięcia szyjek zębów wiele osób uskarża się na nadwrażliwość spowodowaną zimnymi, słodkimi, gorącymi posiłkami lub napojami, które spożywa. 
Również spożywane w nadmiarze napoje gazowane oraz kwaśne pokarmy mogą doprowadzać do erozji szkliwa zębów oraz wpływać na nadwrażliwość zębiny. Nadwrażliwość zębów może wynikać również z abrazji, czyli ścierania zębów oraz recesją, czyli cofaniem się dziąseł. 

Jeżeli borykasz się z jakąkolwiek dolegliwością związaną z dziąsłami czy zębami, skontaktuj się ze stomatologiem, który dokładnie wyjaśni sposób postępowania i radzenia sobie z zaistniałym problemem. Pomoże Ci też dobrać odpowiednią szczoteczkę, pastę lub inny preparat, który leczy i zapobiega postępowi choroby. 

Jaka szczoteczka?

Szczoteczkę należy tak dobrać, aby jej włosie nie było zbyt twarde. Zdaniem większości stomatologów najlepsza jestszczoteczka z miękkim włosiem, ewentualnie średnim. Jest ona wstanie odpowiednio oczyścić ząb i jego okolice z resztek pokarmowych oraz usunąć płytkę nazębną. 

Inne kryteria, które należy wziąć pod uwagę podczas zakupu szczoteczki to między innymi wygoda w użyciu oraz fakt, czy będzie ona w stanie dotrzeć do wszystkich zębów w jamie ustnej
Jeżeli masz wątpliwości, jaka szczoteczka będzie dla Twojej jamy ustnej najbardziej odpowiednia, zawsze możesz poradzić się stomatologa. 

Możliwe, że dobrym rozwiązaniem będzie (szczególnie, gdy osoby mają ograniczoną sprawność manualną i problemy z samodzielnym szczotkowaniem) szczoteczka elektryczna

W przypadku osadu, który zbiera się na zębach oraz w sytuacji, kiedy chcesz usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, użyj nici dentystycznej, wykonując z jej użyciem delikatne ruchy w górę i w dół. 

Jeżeli chcesz oczyścić język, aby pozbyć się bakterii oraz zapobiec przykremu zapachowi z ust, odwróć szczoteczkę (ustawiając włosie do góry, w kierunku górnego podniebienia, a płaską część, bez włosia, połóż na języku) i wykonuj nią ruchy od tyłu do przodu. 

Jak często należy wymieniać szczoteczkę?

Wszystko zależy od jej zużycia oraz od czasu jej użycia. Jeżeli na szczoteczce pojawią się widoczne ślady jej zużyciaobjawiające się odkształceniem włókien, zdecyduj się na nową szczoteczkę. W sytuacji, w której nie widzisz zniszczeń na szczoteczce, jednak zbliża się okres 3 miesięcy od czasu, kiedy zagościła w Twojej łazience, zdecyduj się na wymianę. 

Dlaczego wymiana szczoteczki jest istotna? 
Przede wszystkim zużyte włókna mogą uszkodzić tkankę dziąseł, a także sprawić, że czas wykorzystany na szczotkowanie będzie czasem stracony, bo szczoteczka taka nie będzie spełniać swojej funkcji. 

Zwróć również uwagę, czy przypadkiem nie używasz tej samej szczoteczki do zębów tuż po przebytej grypie lub przeziębieniu. Drobnoustroje, które będą zalegać we włosiu szczoteczki mogą przyczynić się do powrotu infekcji. 

Jak najlepiej szczotkować zęby?

Najlepiej nie za mocno i nie za długo. Istotna jest na przykład siła nacisku, jaką stosujesz, szczotkując zęby. Czy przypadkiem nie dociskasz szczoteczki do zębów i dziąseł i nie szorujesz zbyt intensywnie? Jeżeli powtarzasz tego typu czynności od dawna, popełniasz w ten sposób istotne błędy - istnieje ryzyko, że z czasem doprowadzisz do pojawienia się ubytków w szkliwie. 

Zęby najlepiej szczotkować nie dłużej niż dwie minuty, przeznaczając po 30 sekund na każdą część szczęki (dolna – część zewnętrzna i wewnętrzna i górna - część zewnętrzna i wewnętrzna). Wystarczy też, gdy będziesz używać szczoteczki dwa razy dziennie, np. rano po posiłku i wieczorem przed pójściem spać. 

Szczoteczka w jamie ustnej powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni w stosunku do linii dziąseł. Ruchy, jakie należy wykonywać powinny być wymiatające, a także okrężne w górę i w dół – w części dotyczącej wewnętrznych powierzchni zębów. Górne powierzchnie zębów czyść, wykonując delikatne ruchy posuwiste do przodu i do tyłu. Natomiast tylne zęby szczotkuj, wykorzystując wydłużone włókna końca szczoteczki, wykonując ruchy okrężne.

 

Źródło: www.poprostuzdrowo.pl

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł