Lepiej zapobiegać, niż leczyć!
Uszczelniając ochronny parasol, który rozkładamy nad naszymi dziećmi, zapobiegamy nowotworom!
Nasze dzieci – małe i duże, które chcielibyśmy uchronić przed wszystkimi niebezpieczeństwami tego świata, trudnościami, przykrościami, chorobami, rozkładając nad nimi parasol naszej rodzicielskiej opieki i troski. Aby był jak najbardziej szczelny i funkcjonalny, musimy stale aktualizować swoją wiedzę na temat ochrony zdrowia, prewencji i profilaktyki - medycyna robi ogromne postępy, warto jej zaufać. Przypadający w dniu 4 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem skłania do głębszego zapoznania się z profilaktyką chorób nowotworowych, które niestety coraz częściej dotykają także dzieci.
Myśl, że nasze dziecko mogłoby zachorować na nowotwór wywołuje w nas paniczny lęk. Rokrocznie rodzice tysiąc dwustu dzieci muszą się pogodzić z tą wiadomością i podjąć trudną walkę z chorobą dziecka.
Dłuższą, bardziej inwazyjną, często bezowocną – w przypadku zaawansowanego stadium choroby, bądź krótszą i skuteczną – gdy nowotwór zdiagnozowano wystarczająco szybko i nie zdążył poczynić spustoszeń w ciele dziecka. Wczesne wykrycie raka jest niezmiernie ważne - dzieci mają wówczas szanse niemal stuprocentowego powrotu do zdrowia! Natychmiastowe działanie w przypadku dziecka jest o tyle istotne, że szybko rośnie a wraz z nim potencjalne komórki nowotworowe w jego ciele. „U dorosłych podwojenie liczby komórek nowotworowych następuje w okresie ok. 3 m-cy, natomiast u dzieci do podwojenia tej liczby dochodzi w ciągu trzech tygodni , a czasem nawet kilkunastu godzin” – wyjaśnia dr Danuta Perek z Centrum Zdrowia Dziecka. Po czym poznać, że dzieje się coś niedobrego ze zdrowiem dziecka? Co powinno zwrócić naszą uwagę? Jak w porę rozpoznać, że nadszedł czas na reakcję i natychmiastowe działanie?
Zaniepokoić powinna nas z pewnością jakakolwiek zmiana zachowania dziecka – jeśli stało się apatyczne, drażliwe, z niechęcią odnosi się do aktywności, które wcześniej tak lubił. Zwróćmy też uwagę na utratę masy ciała, niechęć do jedzenia, nudności lub wymioty, których przyczyny nie potrafimy znaleźć. Organizm dziecka, podobnie jak dorosłych, wysyła czytelne sygnały, że dzieje się z nim coś niedobrego. W przypadku dzieci powinniśmy być szczególnie czujni - jego małe życie jest w naszych dorosłych rękach. Jeśli okaże się, że na szczęście nic poważnego mu nie dolega, wizyta u lekarza rodzinnego wzmocni w nim pozytywny nawyk profilaktyki. Nagrodą za odwagę i cierpliwość niech będzie jego ulubiony zdrowy smakołyk.
Badania profilaktyczne – bezcenna konieczność
Najczęstszym nowotworem występującym u dzieci jest białaczka limfoblastyczna, która stanowi 28% wszystkich nowotworów. Objawami, które powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie są łatwe męczenie i pokładanie się dziecka, siniaki, których jest więcej niż dotychczas. Również powiększona wątroba i śledziona powinny być dla nas sygnałem alarmowym – to może jednak stwierdzić tylko lekarz. Zajrzyjmy też dziecku w oczy – czy nie pojawił się zez jednostronny, którego wcześniej nie było lub wytrzeszcz gałek ocznych. Zmiany w obrębie zmysłów wzroku mogą sugerować guzy mózgu. Dodatkowo u dziewczynek niepokojącym objawem może być krwawienie z dróg rodnych, a u chłopców powiększenie jąder – szczególnie asymetryczne. Nie należy lekceważyć również powiększonych węzłów chłonnych, a po dostrzeżeniu guzków lub zmian skórnych koniecznie trzeba się udać do lekarza. Choć nasza wrażliwość na wymienione wyżej objawy jest niezwykle istotna, potrzebuje ona wsparcia w postaci profilaktycznych badań lekarskich, które musimy zapewnić naszym dzieciom. Zmiany nowotworowe w początkowej fazie mogą nie dawać żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest, aby poddawać dzieci cyklicznym badaniom – na ich podstawie możemy stwierdzić zmiany nowotworowe jeszcze we wczesnej fazie, a dzięki temu skutecznie je leczyć!
Kalendarz badań dziecka
Już dziś warto do niego wpisać notatkę z dopiskiem „ważne!”, aby zapytać lekarza pierwszego kontaktu o badanie morfologiczne krwi naszej pociechy, szczególnie, jeśli nie było ono robione dłużej niż rok. Jest to jedno z podstawowych badań, o którym warto pamiętać. Robione raz w roku pozwoli nam kontrolować stan zdrowia dziecka i reagować na ewentualne odchylenia od normy. W Polsce nie jest jeszcze niestety popularne wykonywanie profilaktycznych badań ultrasonograficznych dzieciom w celu zbadania stanu narządów wewnętrznych. Popularyzacją tych badań zajęli się pomysłodawcy kampanii „Nie nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda, która w specjalnych ambulansach przeprowadza bezpłatne badania USG narządów wewnętrznych dzieci. Ambulans rozpoczął swoją medyczną podróż po polskich miastach w 2005 roku i kontynuuje ją do dziś. W ubiegłym roku udało się przebadać w nim dwa tysiące czworo dzieci od 9 do 36 miesiąca życia. Dzieci, u których wykryto niepokojące zmiany zostały skierowane na specjalistyczne badania. W ramach kampanii przeprowadzane są również szkolenia z zakresu wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci dla lekarzy pierwszego kontaktu. Warto więc śledzić drogę ambulansu, by nie przegapić jego przystanku w naszym mieście! Warto również poprosić lekarza rodzinnego o wykonanie takich badań, dla spokojnego snu swojego i naszej pociechy.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
– mówi stare porzekadło, którym kierowały się nasze mamy nakładając nam w dzieciństwie na talerz zieloną papkę szpinaku. Przyświecało ono również twórcom programów edukacyjnych, zwiększających ilość godzin wychowania fizycznego w szkołach i przyświeca nam, rodzicom, opiekunom, gdy wrzucamy jabłko do szkolnego plecaka naszego dziecka, nie narażamy go na wdychanie nikotynowego dymu, gramy z nim w piłkę zamiast siedzieć przed telewizorem. Kierowanie się nim najbardziej uszczelnia ów ochronny parasol, który każdego dnia rozciągamy z miłością nad naszym dzieckiem.
Źródła informacji, z których korzystałam:
Tekst: Iwona Gilewicz
http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,80256,4674506.html
http://www.rynekzdrowia.pl/Onkologia/Nowotwory-u-dzieci-wykrywane-sa-zbyt-pozno,2950,1.html
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:mOgkbjEF-0EJ:www.almamedia.com.pl/pliki/OP/2007/4/OP_2007_4_169.pdf+nowotwory+u+dzieci+profilaktyka&hl=pl&gl=pl&sig=AHIEtbTI8kqdU1x8re4YSIwvyQyJApNu6Q
http://www.nienowotworomudzieci.org/index.php
http://abcbialaczka.pl/objawy-bialaczki-u-dzieci
http://www.rynekzdrowia.pl/Onkologia/Nowotwory-u-dzieci-wykrywane-sa-zbyt-pozno,2950,1.html