Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Skuteczniejsza walka o zdrowie stawów

Strzykanie w biodrach lub kolanach, trudności w poruszaniu się i coraz bardziej dokuczliwy ból – to charakterystyczne objawy towarzyszące chorobie zwyrodnieniowej stawów. Artroza dotyka dziś nie tylko osoby starsze, ale nawet dwudziesto- i trzydziestolatków. Jedną z metod jej leczenia jest terapia Orthokine, od listopada dostępna w poznańskim szpitalu Med Polonia.

Zwyrodnieniowe zmiany w stawach dotyczą co drugiego pięćdziesięciolatka i nawet 60 proc. osób, które ukończyły 65 lat. Jednak na problemy ze stawami coraz częściej narzekają też młodzi ludzie. Zwyrodnienia wynikają bowiem nie tylko z procesów starzenia się czy predyspozycji genetycznych. –Ta niepokojąca tendencja wiąże się także z tym, że wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia, zbyt rzadko się rusza i zmaga się z nadwagą. Do artrozy przyczynia się też wyczynowe uprawianie sportu, powodujące zbytnie obciążenia stawów – wyjaśnia lek. med. Klaudiusz Kosowski, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii z poznańskiego szpitala Med Polonia.

Artroza może rozwijać się latami bez zauważalnych objawów. Nieleczona obejmuje pozostałe tkanki stawu, ścięgna, więzadła. Prowadzi też do chronicznego bólu stawów, który nawet po „rozruszaniu się” nie mija. Wszystko dlatego, że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie doprowadzić do odtworzenia uszkodzonej chrząstki stawowej. Ten proces można jednak znacznie spowolnić. –Jedną z metod jest terapia Orthokine. Polega ona na pobraniu od pacjenta krwi, frakcjonowaniu w wirowce, a następnie umieszczeniu jej na kilka godzin w specjalnym inkubatorze. W tym czasie komórki krwi produkują dużą ilość przeciwzapalnego białka (interleukin). Tak wytworzoną surowicę wstrzykuje się następnie w miejsce dotknięte chorobą zwyrodnieniowąnajczęściej staw – mówi lek. med. Klaudiusz Kosowski z Med Polonii. W ten sposób leczy się stan zapalny w stawie oraz spowalnia się proces degeneracji chrząstki stawowej. Pozwala to na złagodzenie towarzyszącego artrozie bólu oraz na przywrócenie sprawności, a także odroczenie nawet na kilka lat zabiegu operacyjnego

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł