Dziecięce hobby
Pasja - to coś co sprawia, że życie człowieka nabiera kolorów i staje się o wiele bardziej ciekawsze. Sposoby zagospodarowania wolnego czasu są bardzo różne. Zajmujemy się sportem, czytamy książki, malujemy, gramy w różnego rodzaju gry. Każde tego typu zajęcie, są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju. Sprawiają nam przyjemność, rozładowują negatywne emocje, a hobby zespołowe zbliża nas do innych ludzi.
Także nasze dzieci potrzebują zajęcia, które nie jest związane ze szkołą i obowiązkami. Takimi zajęciami są na przykład dyscypliny sportowe. Warto już od najmłodszych lat życia dziecka zaszczepić w nim miłość do sportu. Dzięki temu dzieciaki od najmłodszych lat są aktywne fizycznie, mają mniej problemów z wagą i wadami postawy. Uprawianie sportów przez naszego malucha nie musi kosztować majątek. Gry zespołowe, takie jak: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, a także bieganie lub jazda na rowerze nie wymagają dużych nakładów finansowych.
Nie tylko sport może być sposobem na spędzanie mile swojego wolnego czasu. Wiele dzieci lubi spędzać swój czas w mniej aktywny, ale nie mniej interesujący sposób. Czytanie książek także można zaliczyć do hobby. Malowanie, rysowanie i wszystkie inne formy plastyczne u naszego dziecka są mile widziane. Dziecko ćwiczy tym samym swoją wyobraźnię, usprawnia wzrok i małą motorykę ręki i nadgarstka.
Innym przykładem hobby często występującego u naszych pociech jest kolekcjonerstwo. Mali zbieracze mogą pochwalić się kolekcjami karteczek, wpinanych do segregatora, kapsli, żetonów, muszelek, czy kamieni i znaczków. Wkładają w to wiele serca i poświęcają swojemu zajęciu wiele czasu. Ich wiedza na temat kolekcjonowanych rzeczy jest ogromna i dzieci uwielbiają się nią dzielić z innymi.
Czas, który dziecko poświęca swojemu ulubionemu zajęciu mogą owocnie zagospodarować rodzice. Wspólne hobby rodzica i dziecka może bardzo zbliżyć, stworzyć silną więź. Jest to okazja do szczerych rozmów na tematy, których dziecko unika przy rodzinnym stole, czy w szkole. Rodzic poprzez rozmowę i obserwację może zobaczyć swoje dziecko takim, jakie ono chce być, a nie tylko jakie być musi na co dzień.
Ważne jest jednak przestrzeganie podstawowej zasady. Nie możemy zmuszać dziecka do zajęć, na które ono nie ma ochoty. Nie możemy nakłaniać go do naszego hobby, samo musi zdecydować na co ma ochotę i co go interesuje. Przymuszenie ich do wykonywania konkretnych czynności, przyniesie nam odwrotny efekt do zamierzonego. Dziecko będzie wykonywało daną czynność z obowiązku, a nie z pasji, zniechęci się, a nasz kontakt z nim pogorszy się, zamiast się umocnić.
Anna Lelokas
Pedagog, logopeda
Więcej artykułów w miesięczniku tak dla zdrowia