Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Dlaczego tak trudno osiągnąć cel?

W pełni optymizmu przygotowujemy listę noworocznych postanowień. Co robić, aby z czasem nie okazała się ona tylko litanią niespełnionych życzeń? Co robić, aby po raz kolejny nie tylko obiecać sobie: "muszę w końcu coś zmienić w swoim życiu", ale rzeczywiście odczuć i dostrzec zmianę? Wiemy, że zdecydowanie łatwiej jest powiedzieć, a trudniej zrealizować. I w zasadzie nie ma się co dziwić, bo wytrwanie w postanowieniach i osiągnięcie celu nie zawsze jest proste.

Zmieniać możemy w swoim życiu bardzo wiele; zmiany mogą dotyczyć różnych dziedzin: stosunki rodzinne, nauka, praca, zdrowie, finanse.

Wytrwałość w dążeniu do celu jest szczególnie istotna, gdy ważą się losy naszego zdrowia. Istotna, kiedy zrezygnowanie z pewnych przyzwyczajeń jest konieczne, bo wiemy, że w znaczący sposób mogą nam one zaszkodzić (wnoszą ryzyko choroby, przyczyniają się do złego samopoczucia fizycznego czy psychicznego). Nie mamy gwarancji, że od razu się nam uda, niemniej trzeba próbować i nie poddawać się zbyt szybko. –mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl

Cóż zatem nam pozostaje? Zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, z którymi będzie zdecydowanie łatwiej realizować postawiony cel. 

Warto starannie przygotować się do zmian i wybrać najlepszą strategię działania, nie zapominając też o najistotniejszych cechach, jakie powinien posiadać określany przez nas cel. 

Zgodnie z popularną koncepcją definiowania celów (S.M.A.R.T), która doskonale sprawdza się również w życiu codziennym, należy pamiętać, aby cel był:

1. Szczegółowy – cel musi zawierać konkretny przekaz; nie bez znaczenia jest odpowiednie określenie, zdefiniowane tego co zamierzasz zrobić. Powiedzenie sobie: „muszę lepiej wyglądać”, „jutro zacznę się uczyć do egzaminu” lub stwierdzenie: „będę systematycznie uprawiać sport” nie są dobrymi sformułowaniami, z tego względu, że tak naprawdę trudno będzie ocenić jego realizację, nie jest również łatwo określić, kiedy należy badać jego wyniki.

Cel nie powinien pozostawiać kwestii niedomówień, domysłów i pozostawiać luk do dowolnej, luźnej interpretacji, bo co tak naprawdę oznacza stwierdzenie „lepiej wyglądać?”. 

2. Mierzalny – zmierzenie celu najprościej wykonać przez ujęcie w sposób liczbowy jego realizacji. Odpowiednie zatem będzie określenie: „chcę w ciągu 1 miesiąca schudnąć 2 kilogramy”, bo po okresie czterech tygodni możesz wejść na wagę i zweryfikować czy waga twoja rzeczywiście się zmieniła i wskazuje teraz dwa kilogramy mniej. W zależności od obszaru, którego dotyczy jednostki miary mogą być różne: 15 kg więcej w podnoszeniu ciężarów, 200 opanowanych wyrazów (podczas nauki języka obcego), dodatkowe 5 tys. zł (na Twoim koncie bankowym). 

3. Atrakcyjny – atrakcyjność jest ściśle związana z motywacją. Jeżeli cel będzie nudny i nie będzie tak naprawdę wzbudzać Twojej ciekawości i będzie przykładowo wymuszony przez innych, nie będziesz mieć siły i chęci do działania. Atrakcyjność nie oznacza od razu wymyślania rzeczy niezwykłych, określanie atrakcyjnego celu, to raczej stawianie sobie wyzwania o średnim poziomie trudności (nie zbyt łatwy, ale też nie zbyt trudny do osiągnięcia). Dobrze, gdy będzie stanowić dla Ciebie konkretną wartość, wtedy Twój umysł zaangażuje się emocjonalnie w jego realizację. 

4. Realny – cel, jaki sobie wyznaczasz, do czego chcesz dojść, powinien sprawić, że będziesz wierzyć w możliwość jego osiągnięcia. Nierealność może spowodować, że zniechęcisz się lub szybko poddasz (np. określenie: „nigdy nie będę jeść czekolady” niesie ze sobą spore ryzyko, bo czy rzeczywiście będziesz w stanie zachować taką zasadę przed dłuższy czas?). 
Nasz umysł po prostu nie będzie chciał angażować się w coś, co jest według niego nierealne. Ważne też, aby mieć kontrolę nad określonym przez siebie celem, bo są takie sprawy i kwestie, na które po prostu mnie masz wpływu (np. pogoda, działania, decyzje innych ludzi). Dobrze też zapisać sobie postanowienie na kartce (zwykłej lub np. w formie wyświetlanego „przypominacza” przy uruchamianiu komputera), zgodnie z powiedzeniem: Cele, które nie są zapisane, są tylko życzeniami

5. Terminowy – ważne, aby cel był określony w czasie (wyznaczony czas osiągnięcia celu bardziej mobilizuje) i co nie mniej istotne – możliwy do zrealizowania w takim okresie (np. trudno jest założyć, że nauczysz się doskonale pływać w ciągu 2 tygodni, szczególnie, gdy odczuwasz paniczny lęk przed wodą). 
Jeżeli zauważasz, że nie dajesz rady z realizacją postanowień, zawsze możesz zmodyfikować sposób dojścia do celu, obniżając nieco poprzeczkę (możesz przykładowo przyjąć, że 30 marca, czyli za 3 miesiące od dnia dzisiejszego będziesz już samodzielnie, bez instruktora pływać, jednak w tym okresie systematycznie 2 razy w tygodniu będziesz uczęszczać na basen). 
Unikaj natomiast stwierdzeń typu „za pół roku opanuję język angielski”, bo za każdym razem przy przypominaniu sobie celu będzie istnieć ryzyko, że niezależnie od tego, ile dni od podjęcia postanowienia upłynęło, Twój umysł będzie sobie dodawać jeszcze pół roku (i możesz się uchylać podświadomie od realizacji celu, myśląc: „po co się spieszyć, przecież mam jeszcze czas”). Lepiej zdefiniować datę i czuć presję nadchodzącego dnia.

Dodatkowo, podczas realizacji zamierzenia możesz wspomóc się:

6. Partnerem – może znasz kogoś zaufanego, z kim łatwiej Ci będzie realizować swój plan życiowych zmian? Powiedz mu o swoich zamierzeniach. Twój partner lub partnerka (może to być przyjaciółka lub znajomy) będzie Cię wspierać, szczególnie kiedy przyjdą chwile kryzysu i zwątpienia. Twoją grupą wsparcia może być też rodzina. 

7. Planem – dobrze, jeżeli wraz z określeniem celu wprowadzisz do swojego kalendarza odpowiednie informacje dotyczące planu realizacji zadań. Dzięki szczegółowemu rozpisaniu planu działania jesteś w stanie lepiej kontrolować postępy i zdecydowanie łatwiej będzie Ci osiągnąć zamierzenie. 

8. Prezentem – nagradzanie się za zrealizowanie postawionego celu nie będzie w takim przypadku wyrazem egoizmu, ale raczej naturalnym zachowaniem. Jeżeli zdecydujesz się na coś, co sprawi Ci przyjemność (np. wyjście do teatru na dobry spektakl czy do restauracji na wykwintny obiad czy też zakup jakiegoś przedmiotu) zmotywujesz się do dalszych starań i wyznaczania kolejnych celów.

Życzymy Wam wytrwałości i sukcesu w realizacji przyjętych zamierzeń, a przy okazji przypominamy, że...wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł