Najczęstsze schorzenia osób starszych
Powolna utrata masy mięśni i kości, zmniejszenie elastyczności skóry, pogorszona ostrość wzroku i słuchu oraz znaczne obniżenie właściwości poznawczych, kojarzenia i zapamiętywania to charakterystyczne objawy procesu starzenia się. Ze starszymi ludźmi spotykamy się na co dzień. W pogoni za własnymi obowiązkami często mijamy ich niepostrzeżenie na ulicy nie dostrzegając, ile wysiłku wkładają w wykonywanie prostych codziennych czynności, które są dla nich nierzadko ogromnym wyzwaniem…
Proces starzenia się powoduje utratę równowagi wewnętrznej organizmu, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcji komórek, tkanek, narządów i układów. Choroby wieku starczego w istotny sposób wpływają na jakość życia.
Choroby układu nerwowego
Demencja starcza jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty zdolności do samodzielnego życia. Chorzy z zespołami otępiennymi wymagają codziennej opieki, pielęgnacji i dużego zaangażowania ze strony osób z najbliższego ich otoczenia. Zespoły otępienne polegają na postępującym osłabieniu właściwości poznawczych, którym towarzyszy rozległy zanik komórek mózgu. Przykładem postępującej, wyniszczającej choroby otepiennej jest choroba Alzheimera, w której dochodzi do zaniku kory mózgowej, odkładania się blaszek starczych w ścianach naczyń krwionośnych, zbudowanych z beta-amyloidu. Upośledzenie funkcji poznawczych prowadzi do trudności wymowy, zaburzeń widzenia, myślenia i utraty pamięci. W zaawansowanym stadium chory traci pamięć autobiograficzną, nie pamięta wielu aspektów z życia swojego i swoich bliskich. Kolejną bardzo niebezpieczną chorobą jest udar mózgu, polegający na wytworzeniu się ogniska martwicy na skutek zatkania tętnicy przez skrzep lub zator, albo na skutek pęknięcia tętnicy i wylewu krwi do mózgu. Jedna połowa ciała chorego ulega porażeniu, czego konsekwencją jest utrata mowy lub jej utrudnienie. Częstym schorzeniem neurologicznym jest choroba Parkinsona, do objawów której należą: wzmożone napięcie mięśniowe i sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe, tzw. maskowata twarz – brak ruchów mimicznych, spowolnienie ruchowe oraz zaburzenia odruchów podstawowych. Początek choroby Parkinsona zazwyczaj jest nieuchwytny, a obraz kliniczny rozwija się stopniowo i powoli.
Choroby układu ruchu
Osteoporoza, choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa oraz reumatoidalne zapalenie stawów to najczęstsze choroby układu ruchu nękające naszych seniorów. Osteoporoza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, choruje na nią co trzecia kobieta po 50 roku życia! Jest to przewlekła, metaboliczna choroba szkieletu charakteryzująca się zmniejszeniem ilości masy kostnej, zaburzoną mikroarchitekturą kości i obniżoną wytrzymałością mechaniczną na obciążenia i urazy. Prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. W osteoporozie kości stają się bardziej porowate, zrzeszotniałe i kruche. W przebiegu zaawansowanej choroby szczególnie niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej. RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi do znacznych zniekształceń drobnych stawów rąk i nóg oraz całych dłoni, których palce ulegają wykrzywieniu i przykurczeniu. Do głównych objawów RZS należą: zniekształcenia i zesztywnienia symetrycznych stawów, stany podgorączkowe oraz bóle kostnostawowe.
Choroby wzroku i głuchota starcza
Najczęstszą wadą wzroku jest dalekowzroczność, która utrudnia czytanie i widzenie z bliska. Nie jest groźną wadą. Wymaga jedynie kontroli u okulisty i zapisaniu odpowiednich szkieł korekcyjnych. Znacznie poważniejszymi chorobami oczu są zaćma, jaskra oraz zwyrodnienie plamki żółtej. Zaćma, inaczej zwana kataraktą, polega na zmętnieniu soczewki i jest główną przyczyną ślepoty na świecie. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, aby nie dopuścić do zaawansowanego stadium choroby.
Choroby układu sercowo – naczyniowego
Postępująca, nieleczona miażdżyca może przyczynić się z biegiem lat do wystąpienia poważnych chorób serca i układu krążenia. Konsekwencją miażdżycy może być zawał serca, choroba niedokrwienna serca, chromanie przystankowe czy udar mózgu często spotykany u ludzi w podeszłym wieku. Z wiekiem serce staje się słabsze, mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca i jego niewydolność.
Nasi dziadkowie zmagają się na co dzień z wieloma chorobami i schorzeniami. Każdy kolejny dzień to dla nich nowe wyzwania. Mimo wszystko potrafią znieść wiele i przezwyciężyć wiele trudności. Nie potrafią jednak znieść samotności i poczucia, że są już niepotrzebni i bezużyteczni. Dlatego pamiętajmy, aby każdego dnia, nie tylko od święta, przypominać naszym kochanym babciom i dziadkom, jak bardzo ich kochamy i potrzebujemy!
Emilia Juszczkiewicz
Magister farmacji
Specjalista społecznej kampanii tak dla zdrowia