Energia w pastylkach
Zimą, kiedy dni są krótkie i pochmurne, a temperatura otoczenia spada, częściej niż w jakąkolwiek inną porę roku odczuwamy zmęczenie. Stajemy się osłabieni, podatni na infekcje, a nasz nastrój pozostawia wiele do życzenia. Brakuje nam energii do działania. Wtedy też najczęściej sięgamy po preparaty, dostępne w aptekach, licząc na szybką poprawę samopoczucia. Wiele z reklamowanych cudownych specyfików na nękające nas dolegliwości to tzw. suplementy diety.
Czym są suplementy diety?
Pod tym pojęciem kryją się środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie diety i zapobieganie niedoborom, wywołanym niedostateczną podażą witamin, związków mineralnych i innych substancji, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapotrzebowanie na tego typu preparaty stale rośnie ze względu na niekorzystne zmiany w stylu życia człowieka. Nieustanny pośpiech, przewlekły stres, a przede wszystkim źle zbilansowana, uboga w wartościowe składniki dieta, negatywnie wpływają na nasz stan zdrowia. Niewielkie spożycie owoców, warzyw, produktów zbożowych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych przy coraz większym udziale węglowodanów i tłuszczów nasyconych, prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, miażdżyca, cukrzyca itp. Nie mogąc, lub nie chcąc zmieniać nawyków żywieniowych, wspomagamy się właśnie suplementami. Występują one zazwyczaj w postaci syropów, tabletek, kapsułek, przez co mylnie uważane są za leki. W rzeczywistości mają one jednak więcej wspólnego z żywnością niż z produktami leczniczymi.
Leki a suplementy
Podstawową różnicą pomiędzy lekarstwami a suplementami diety jest udokumentowane działanie lecznicze tej pierwszej grupy. Aby preparat został zarejestrowany jako lek, musi przejść serię badań, dotyczących skuteczności, bezpieczeństwa stosowania, a także potencjalnych działań niepożądanych. Procedura rejestracji nowych preparatów leczniczych jest często skomplikowanym, kosztownym i czasochłonnym procesem. Znacznie łatwiejsze i tańsze jest wypromowanie suplementu, którego rejestracja, jako środka spożywczego, wymaga tylko i wyłącznie zgody Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Gorsze suplementy?
Znając realia, dotyczące zaniżonych wymagań przy wprowadzaniu na rynek suplementów diety, nasuwa się pytanie, czy warto sięgać po tego typu preparaty? Z jednej strony brak odpowiednio udokumentowanych badań klinicznych, wpływa niekorzystnie na wiarygodność tak zarejestrowanych produktów. Z drugiej jednak stosunkowo niski koszt i szeroki asortyment oferowanych produktów, czyni je interesującymi dla konsumentów, szukających szybkiego i taniego sposobu na poprawę samopoczucia. Dodatkowo na korzyść suplementów przemawia fakt, iż wiele z tych preparatów pochodzi z fabryk poważnych firm farmaceutycznych. Wydaje się mało prawdopodobnym, aby przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku ryzykowały utratą dobrego wizerunku przez wprowadzenie do obrotu produktów niepełnowartościowych, czy też niebezpiecznych. Uwzględniając powyższe argumenty, najlepszym rozwiązaniem wydaje się rozsądne korzystanie z dobrodziejstw suplementów diety. W uzasadnionych przypadkach mogą one stanowić cenne źródło brakujących nam składników odżywczych, np. witamin i kwasów omega 3. Przy wyborze preparatu nie kierujmy się jednak tylko i wyłącznie reklamą. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady lekarza, czy farmaceuty, który pomoże nam zweryfikować wiarygodność reklamowanego specyfiku oraz udzieli dodatkowych porad, które mogą pomóc nam w zmianie złych nawyków żywieniowych.
Milena Pawłowska
Magister farmacji