Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

324 mamy podarowały bezcenny dar podczas Dni Krwi Pępowinowej

Od połowy września do końca listopada trwała druga edycja Dni Krwi Pępowinowej -  ogólnopolskiej akcji pobierania krwi pępowinowej na cele publiczne organizowanej przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM). 324 kobiety rodzące w szpitalach objętych akcją przekazały bezcenną krew pępowinową swojego dziecka do banku publicznego i tym samym przyczyniły się do zwiększenia jej zasobów w Polsce.

 

Dni Krwi Pępowinowej to ogólnopolska akcja mająca na celu zwiększenie zasobów publicznego banku krwi pępowinowej, z którego mogą korzystać wszyscy potrzebujący z Polski i świata. Projekt realizowany był przez PBKM we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnym ds. Transplantacji POLTRANSPLANT.

Dni Krwi Pępowinowej trwały blisko 3 miesiące, od połowy września do końca listopada. W akcji wzięły udział 22 szpitale z całej Polski, czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Na przekazanie bezcennego daru zdecydowały się aż 324 mamy, co znacznie zwiększyło zasoby krwi pępowinowej w banku publicznym. Pobrane jednostki krwi trafiły do laboratorium PBKM, gdzie przejdą szczegółowe badania, a następnie ich dane przekazane zostaną do rejestru POLTRANSPLANTU.

Większość  mam rodzących w szpitalach uczestniczących w akcji wsparło naszą ideę i przekazało krew pępowinową swojego dziecka na cele społeczne. Ten wielki dar serca pomoże nam  zwiększyć zasoby przechowywanej krwi pępowinowej, która jest cennym materiałem do przeszczepień – mówi Aleksandra Olearczyk z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki układu krwiotwórczego, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu. Dzięki temu można je wykorzystywać do odbudowywania lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi. Stanowią alternatywę dla szpiku i dlatego coraz częściej są wykorzystywane do przeszczepień. Do połowy 2011 roku na świecie wykonano ponad 25 tysięcy takich zabiegów u dzieci i dorosłych. W Polsce dotychczas przeprowadzono kilkadziesiąt przeszczepień, z czego ponad 20 u dzieci. Do aż 8 z nich użyto właśnie krwi pobranej i zdeponowanej w Polskim Banku Komórek Macierzystych, do pozostałych z zagranicznych banków publicznych.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł