Fitoskładniki – jak wpływają na organizm?
Ważnym elementem prawidłowo zbilansowanego planu żywieniowego są oprócz antyoksydantów również inne naturalne substancje roślinne zwane fitochemicznymi (tzw. fitoskładniki). Związki zwane fitoskładnikami są produkowane przez różne rośliny. Jednak różne rośliny produkują różne rodzaje fitoskładników, a ich poziom w danej roślinie zależy od odmiany, warunków glebowych, czasu zbiorów i innych czynników środowiskowych.
Jakie substancje zaliczamy do fitoskładników?
Substancjami o silnych właściwościach antyoksydacyjnych są karotenoidy. Do rodziny karotenoidów należą: alfa-karoten, beta-karoten, luteina, zeaksantyna oraz likopen, a stykamy się z nimi każdego dnia. Bogatym ich źródłem są warzywa i owoce o żywych pomarańczowo-czerwonych barwach, a wszystkie związki z tej grupy są rozpuszczalne w tłuszczach. Z tego względu ich przyswajalność zależy w dużej mierze od łączenia ich z tłuszczami lub olejami.
Zapobiegają one uszkodzeniom komórek ciała przez wolne rodniki. Udowodnione zostało, że utlenianie, będące skutkiem negatywnego oddziaływania wolnych rodników jest odpowiedzialne za przedwczesne starzenie i degenerację rogówki wskutek zaawansowanego wieku i powstawania wielu innych chorób. – mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl
Główne korzyści jakie daje wzbogacenie diety w karotenoidy to:
- wspomaganie funkcji widzenia,
- przetwarzanie witaminy A,
- eliminowanie pojedynczych molekuł tlenu, negatywnie wpływających na organizm,
- wspomaganie wymiany międzykomórkowej.
Kolejnym fitoskładnikiem o znaczącej roli jest likopen. Należy on do karotenoidów nienasyconych i jest silnym antyoksydantem wspomagającym zwalczanie wolnych rodników. Wywiera korzystny wpływ na odporność organizmu, a jego najbogatszym źródłem są pomidory i produkty zawierające przeciery z tego warzywa.
Inne substancje fitochemiczne, którymi warto wzbogacić swój plan żywieniowy:
Wartościowym fitoskładnikiem jest luteina, która jest obecna w wielu roślinach. Jej właściwości antyoksydacyjne polegają na ochronie organów wewnętrznych przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Jest też znana ze swych właściwości wspomagających kondycję oczu.
Wpływa na zdolność widzenia oraz obniża ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oka w zaawansowanym wieku. Do jej źródeł należy jarmuż, szpinak, biała kapusta i żółtka jaj.
Związek fenolowy kwas elagowy, którego najbogatszym źródłem są maliny, truskawki, żurawina i granaty, jest substancją która nie jest niezbędna dla funkcji życiowych, jednak ma bardzo silne właściwości antyoksydacyjne oraz wspomaga budowę komórek. Obecnie jest więc przedmiotem wielu badań technologów żywienia.
Kolejnym silnym utleniaczem jest fitoskładnik o nazwie EGCG (Galusan epigallokatechiny) znajduje się on w zielonej herbacie. Chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także wspomaga funkcje układu krążenia.
Hesperydyna, to związek z rodziny flawonoidów występujący bogato w owocach cytrusowych. Największe jej stężenie znajduje się w skórkach, miąższu i błonach cytryn i owoców pomarańczy. Składnik ten należy do witamin z grupy P i przypisuje się mu współdziałanie z witaminą C przy wspomaganiu kondycji naczyń włosowatych i współtworzeniu kolagenu w tkance łącznej oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Źródło: www.poprostuzdrowo.pl