Pokochaj swoje serce z okazji walentynek!
Serce pełni ogromną rolę z naszym życiu, zarówno tym przyziemnym jak i metafizycznym. Wobec tego nigdy nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej dla niego opiece. Walentynki to idealny moment, aby wreszcie pokochać własne serce i prawidłowo o nie zadbać!
Przeraźliwe statystyki!
Choroby serca i układu krążenia stanowią jedną z najważniejszych i najczęstszych przyczyn hospitalizacji oraz inwalidztwa. Schorzenia układu krążenia i zawał serca są najczęstszą przyczyną przedwczesnej umieralności w Polsce. Grupę wysokiego ryzyka stanowią mężczyźni po 50 roku życia. Wiąże się to przede wszystkim ze złym sposobem odżywiania i nieodpowiednim stylem życia. Choroby serca w znacznym stopniu dotyczą również kobiet. Około miliona osób rocznie hospitalizowanych jest z powodu chorób serca i układu krążenia i stanowi to ponad 40% wszystkich hospitalizacji, a jedną z najczęstszych przyczyn śmierci jest właśnie zawał serca
Po pierwsze profilaktyka!
Podstawowa zasada głosi: zrób wszystko, aby nie dopuścić do rozwoju chorób układu krążenia szczególnie, gdy w twojej rodzinie odnotowano przypadki zapadalności na zawał serca! Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki chorób serca jest odpowiednio zbilansowana dieta. Aby nie dopuścić do rozwoju miażdżycy należy maksymalnie ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, wysokokalorycznych, bogatych w tłuszcze nasycone. Zrezygnuj z boczku, smalcu, golonki, wołowiny, tłustego mięsa i zastąp je rybami morskimi. Spokojnie! Dopuszczalne jest spożycie raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu chudego mięsa np. z kurcząt. Bezwzględnie wyeliminuj ze swojego menu jedzenie typu fast–food, zupy instant, chipsy, krakersy, solone paluszki, słodycze…Jedz dużo warzyw i owoców, a sól kuchenną, która podwyższa ciśnienie krwi, zastąp solą ziołową bądź przyprawami np. czosnkiem, który działa przeciwmiażdżycowo i obniża ciśnienie krwi. Jeżeli palisz papierosy i spożywasz nadmierne ilości alkoholu, koniecznie musisz zrezygnować z tych nałogów. Nie zostawaj całkowitym abstynentem! Spożywanie małych ilości alkoholu (np. lampka czerwonego wina do posiłku) bardzo dobrze wpływa na nasz układ krwionośny. Czerwone wino zawiera polifenole i resweratrol, które są skutecznymi przeciwutleniaczami, działają przeciwzapalnie, uszczelniająco na naczynia krwionośne i obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Bardzo ważnym elementem w profilaktyce zawału i chorób serca jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia pozwolą ci zachować odpowiednią sylwetkę i uregulują pracę twojego serca. Szczególnie polecam pływanie, jogging, nornic walking lub jazdę na rowerze.
Nie stresuj się i staraj się unikać czynników stresogennych. Czasami może to być bardzo trudne, dlatego też postaraj się spędzać jak najwięcej czasu na powietrzu, znajdź czas na relaks, regenerację, wypoczynek i odprężenie organizmu tak często jak to tylko możliwe. Jeżeli znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka przeprowadzaj regularne badania: ciśnienie tętnicze nie powinno być wyższe niż 139/89 mmHg, stężenie cholesterolu LDL nie może przekraczać 135 mg/dl, prawidłowa glikemia na czczo powinna wynosić do 99 mg/dl, dokonuj regularnego pomiaru masy ciała i obwodu w talii. Mając w domu do dyspozycji wagę, centymetr krawiecki, ciśnieniomierz i glukometr możesz samodzielnie dokonywać pomiarów i kontrolować stan swojego zdrowia.
Zaopiekuj się własnym sercem, gdy nie jest jeszcze za późno, aby nie dopuścić do stosowania doustnej farmakoterapii czy do zabiegów chirurgicznych. Profilaktyka uchroni cię przed niebezpiecznymi chorobami serca! Pamiętaj, że serce jest symbolicznym siedliskiem naszych uczuć i to ono pełni nadrzędną rolę emocjonalną i duchową w naszym życiu. Dlatego najpierw pokochaj własne serce, aby i ono mogło kochać innych.
Emilia Juszkiewicz
Magister farmacji