Czas na skuteczną depilację laserem
Najnowsze metody epilacji laserowej są nie tylko bezpieczne dla skóry, ale także skuteczne i bezbolesne. Już nawet po dwóch wizytach w gabinecie kosmetycznym możemy trwale pozbyć się uciążliwego owłosienia. Na jakie zabiegi warto się zdecydować i czym różnią się one od tradycyjnej depilacji?
Depilacja czy epilacja?
Różnorodność metod depilacji domowymi sposobami jest bardzo duża. Do wyboru mamy m.in. maszynki do golenia i depilatory, specjalne kremy, pianki czy plastry z woskiem. Są to najprostsze, a zarazem najszybsze sposoby. Ich największą wadą jest jednak krótkotrwały rezultat. Konieczność powtarzania depilacji co kilka tygodni, a nawet dni, bywa nie tylko uciążliwa i czasochłonna, ale przede wszystkim może przyczynić się do podrażnienia skóry. Alternatywą dla tradycyjnych metod stały się zabiegi z użyciem światła lasera przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych.
W odróżnieniu od depilacji epilacja laserowa pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami, co zapewnia trwałe efekty. W trakcie zabiegu promień świetlny jest pochłaniany przez melaninę zawartą w mieszku włosowym, który pod wpływem wydzielonego ciepła ulega zniszczeniu. Cały proces zachodzi tylko w chwili aktywnego wzrostu włosa, dlatego całkowite usunięcie owłosienia wymaga zawsze kilku zabiegów.
Skutecznie i bezboleśnie – wybór metody
Depilację laserową można przeprowadzić na dowolnym obszarze ciała. Jednym z ograniczeń jest ilość melaniny we włosach, odpowiedzialnej za ich kolor. Im są jaśniejsze, tym trudniej usunąć je za pomocą lasera. Skuteczność, a także komfort zabiegu uzależnione są od rodzaju systemu laserowego. W gabinetach możemy spotkać lasery aleksandrytowe o długości fali 755 nm, diodowe – 810 nm oraz Nd:YAG (1064 nm). Te ostatnie, z uwagi na najmniejszą absorpcję melaniny, są mało efektywne dla włosów jasnych i brązowych.
Przełomowa dla zabiegów epilacji stała się technologia elõs łącząca działanie lasera diodowego z bipolarnym prądem wysokiej częstotliwości. Energia elektryczna nagrzewa mieszki włosowe i łodygę włosa, jednocześnie nie wpływając na wzrost temperatury skóry, a to pozwala na lepszą ochronę naskórka, a także większą skuteczność w usuwaniu bardzo jasnych włosów. – Dzięki elõs epilacja laserem diodowym, takim jak eLase, jest bardziej bezpieczna, ale także znacznie krótsza. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy usuwaniu owłosienia na plecach czy nogach – mówi Urszula Sztwiertnia z firmy SHAR-POL specjalizującej się w medycznych systemach laserowych. Najnowszy tryb pracy Motif czyni zabieg bezbolesnym, a co najważniejsze – jest skuteczny dla wszystkich typów skóry i kolorów włosów.
Zanim zdecydujesz się na zabieg
Przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej mogą być niektóre schorzenia skóry czy stosowane leki, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą. Należy także pamiętać, że po epilacji skóra nie powinna być narażona na działanie promieni słonecznych. Jeśli zatem chcemy skutecznie pozbyć się zbędnego owłosienia jeszcze przed nadejściem lata, początek wiosny to ostatni dzwonek na rozpoczęcie serii zabiegów.