Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Polacy boją się szczoteczek?

Tak źle jeszcze nie było! 800 tys. Polaków nie używa szczoteczki do zębów! Lepszym stanem uzębienia mogą pochwalić się mieszkańcy Ugandy. Ponad 30% z nas odwiedza dentystę rzadziej niż raz w roku, a blisko 20% nie robi tego wcale.*

Dlaczego tak się dzieje?

Polacy boją się dentystów, a co za tym idzie bagatelizują objawy i starają się wyleczyć sami, co sprawia, że usuwają jedynie objawy a nie przyczynę choroby. Nie mamy dostępu do rzetelnych informacji, co sprawia, że ogromna część z nas, mająca poważne problemy z uzębieniem np. parodontozę, nie robi nic. Reszta, zamiast skorzystać z pomocy lekarza woli leczyć się na własną rękę.

Dane przerażają!

Ponad 40 % osób po 65 roku życia nie ma ani jednego własnego zęba. Wszystkie zęby posiada niecałe 7 % osób z tej grupy wiekowej! Przeciętny trzydziesto-czterdziestolatek zachowuje jedynie 21 zębów na 32 dane mu przez naturę. Kompletem własnych zębów może poszczycić się 25,3% Polaków.

Próchnica dotyka w różnym stopniu zaawansowania blisko 90% Polaków. Dla porównania wśród mieszkańców Skandynawii zaledwie 15 % populacji ma kłopoty z próchnicą.

W złym stanie są nie tylko zęby dorosłych, ale i dzieci. Przeciętny sześciolatek ma pięć ubytków, z czego wyleczony jest tylko jeden.*

Jak wyeliminować problem?

Przede wszystkim - systematyczne wizyty u stomatologa. Niestety, Polacy boją się bólu, z którym kojarzy się wizyta u specjalisty. Nic bardziej mylnego. Dzisiejsze technologie, nowoczesne metody i produkty sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane leczenie jest bezbolesne. A dzięki systematyczności koszty związane z leczeniem również nie będą stanowiły obciążenia dla portfela.

Mycie zębów to sztuka!

Nie wystarczy rano i wieczorem. Szczotka i pasta to podstawa, jednak trochę mało, by zęby rzeczywiście domyć. Zadaniem pasty do zębów jest usunięcie z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów, ale także dostarczenie im pielęgnacyjnych i leczniczych substancji. W zależności od potrzeb, możemy w ten sposób zapewnić sobie długotrwałą ochronę, wybielanie, zmniejszenie nadwrażliwości czy pielęgnację dziąseł. Na rynku istnieje olbrzymi wybór past różnych producentów, wiele z nich zawiera opatentowane formuły lub cząsteczki. Dokonując wyboru pasty, warto spytać o zdanie naszego dentystę lub poprosić o pomoc farmaceutę w naszej aptece.

Zamiast wodą wypłucz płynem !

Specjaliści uważają, że samo szczotkowanie zębów, nawet najlepszą szczoteczką i z użyciem najlepszej pasty, nie wystarcza. Dlatego jako trzeci niezbędny element codziennej zębowej higieny wymieniają użycie płynu do płukania jamy ustnej.

Nitka do celów specjalnych

Jeśli nasze zęby ściśle przylegają do siebie bezwarunkowo powinniśmy używać nici dentystycznej. Dostępnych jest wiele typów nici: woskowane, niewoskowane, zapachowe, bezzapachowe, nasączone fluorem.

Jeśli masz wątpliwości, farmaceuta z pewnością doradzi Ci odpowiedni rodzaj, a dentysta pokaże jak prawidłowo z nich korzystać.

Skuteczni pomocnicy

  • miniaturowe szczoteczki - by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc;
  • czyścidła (tongue sweepers) - przypominają szczoteczkę do zębów bez włosia, z gumowymi wypustkami - do pielęgnacji języka;
  • irygatory (waterpik) - urządzenie, które wyrzuca strumień wody pod niewielkim ciśnieniem i służy do masażu dziąseł oraz do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, implantów, koron, mostów oraz przyzębia;

Nie bagatelizuj problemu! Na poważne zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej wpływają przede wszystkim brak higieny, złe nawyki, nałogi oraz zaniedbania.

Umów się na wizytę kontrolną już dziś!

Paula Pałaszewska

Konsultant Pro Dental Group

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł