Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

STOP! przebarwieniom

Przebarwienia mogą pojawić się w różnym wieku. Każde z nich jest defektem kosmetycznym, który niejednemu potrafi uprzykrzyć życie. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na ich wybielenie lub całkowite usunięcie. Warto je poznać!

Po przebytej ciąży, wskutek przyjmowania antykoncepcji czy po pełnym słońca lecie – przyczyn powstawania przebarwień może być co najmniej kilka. Z reguły dzieli się je na wrodzone i nabyte. Do tych pierwszych zaliczamy chociażby piegi, do drugich m.in. plamy soczewicowate, posłoneczne, starcze, ostudy bądź przebarwienia powstałe wskutek działania niektórych leków, urazów czy stanów zapalnych skóry. Zmiany mogą wystąpić na całym ciele, ale przeważnie są zlokalizowane na twarzy, dłoniach czy szyi. Z przebarwieniami możemy próbować uporać się samemu w domu lub zwrócić się o pomoc do specjalisty z zakresu dermatologii estetycznej.

Walka w pojedynkę – domowe sposoby

Prostymi metodami zmniejszającymi widoczność przebarwień są domowe maseczki, a wśród nich zwłaszcza te zrobione ze świeżego ogórka, który słynie ze swoich właściwości rozjaśniających cerę. Nie mniej pomocne mogą okazać się toniki przyrządzone na bazie soku z cytryny. Domowa pielęgnacja często przynosi jedynie krótkotrwałe efekty, dlatego powinno stosować się ją wspomagająco wraz ze specjalistycznymi kosmetykami oraz maściami dermatologicznymi. Gama dermokosmetyków jest szeroka zarówno pod względem cen, producentów, jak i osiąganych rezultatów. Wybierając odpowiedni preparat, należy zwrócić uwagę na jego skład. Najlepiej, żeby znalazły się w nim takie substancje, jak kwas azelainowy, witaminy A i C czy ekstrakty pochodzenia naturalnego – z rumianku, porzeczki lub wspomnianego ogórka. W gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej łatwo dostępne są też profesjonalne serie kosmetyków pozwalające uzyskać jednolity koloryt skóry (np. rozjaśniająca seria eLure). Kremy oparte na innowacyjnych enzymach są antyalergiczne i bezpieczne dla każdego typu skóry. Z kolei u kosmetyczki można wykonać peelingi chemiczne, złuszczające albo mechaniczne. Takie kuracje wymagają kilku powtórzeń z zachowaniem przerw, jakim musi być poddana skóra podrażniona zabiegiem złuszczającym. Najlepszą profilaktyką, jaką możemy zafundować cerze, jest używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Kiedy przebarwienia utrzymują się przez kilka miesięcy bez widocznej poprawy, stają się rozległe i głębokie, to znak, że nie dadzą sobie z nimi rady zwykłe metody.

Światło lasera skuteczną bronią w walce z przebarwieniami

Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny estetycznej możliwe jest rozwiązanie problemu zbędnych zmian barwnikowych. Sprawdzoną metodą redukcji przebarwień jest technologia es. – Jest to innowacyjne połączenie energii światła z energią prądu RF, co znacznie podnosi skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu. Usuwanie zmian polega tutaj na selektywnej absorpcji światła w tkance zawierającej zwiększoną ilość barwnika, czyli w tym wypadku w melaninie, oraz dogrzaniu jej za pomocą prądu RF do temperatury, w której ulega uszkodzeniu. Wskutek tego jest ona usuwana i tym samym zmiany pigmentowe ulegają zanikowi lub rozjaśnieniu – tłumaczy Krzysztof Makarski, konsultant medyczny firmy SHAR-POL specjalizującej się w nowoczesnych systemach laserowych. Zabieg z wykorzystaniem lasera ma na celu wyrównanie kolorytu skóry, a więc usunięcie piegów, wszelkiego rodzaju plam czy przebarwień bez względu na typ skóry. – Ważne, aby po zabiegu chronić skórę przed słońcem, ale i zimnem. Okres rekonwalescencji musi potrwać kilka dni i zupełnie naturalną reakcją skóry będzie ciemnienie zmian, a nawet ich niewielkie łuszczenie się – dodaje ekspert. Sam zabieg odznacza się wysokim bezpieczeństwem oraz komfortem – aparatura została wyposażona w mechanizm chłodzenia skóry i monitoring temperatury, który w pełni kontroluje proces nagrzewania się tkanki.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł