Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Piękno w nawilżonej skórze

Piękno w nawilżonej skórzeProblem rozstępów tylko pozornie wydaje się oderwany od zimowej rzeczywistości - ubierając się na cebulkę, okrywając ciało kilkoma warstwami ciepłych ubrań, nie myślimy o naszej skórze. A jednak o skórę powinniśmy dbać przez cały rok i to od wczesnych lat życia. Bo gdy pojawią się na niej rozstępy, już nigdy nie będziemy mogli się ich do końca pozbyć. Rozstępom można jednak zapobiegać.

Czym są rozstępy?

Problem rozstępów dotyczy osób, które na co dzień mają do czynienia z trudnymi do usunięcia, szpecącymi ciało przebarwieniami, charakterystycznymi prążkami. Są to prawdziwe łzy skóry, wywołane przez podział włókien elastycznych w skórze. Podobnie jak blizny, to obszary, w których przestała krążyć krew.

Prawdopodobieństwo powstawania rozstępów zależy od typu skóry, wieku, diety i nawodnienia skóry. Do najbardziej podatnych na rozstępy osób należą kobiety w ciąży, kulturyści, młodzież w okresie szybkiego wzrostu i osoby szybko zwiększające masę ciała.

Wraz z intensywnym przyrostem masy ciała w krótkim czasie, skóra może ulec gwałtownemu rozciągnięciu, w skutek czego następuje zerwanie sieci włókien kolagenowych znajdujących się w skórze właściwej. W procesie gojenia powstają blizny widoczne na powierzchni skóry jako rozstępy.

U chłopców występują zwykle pod kolanami i na plecach, u dziewczynek – na biodrach i biuście. W wieku kilkunastu lat nie należy się nimi zbytnio przejmować – istnieje duża szansa, że same się rozejdą. Jednak powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy: mam skłonność do rozstępów.

Kłopot z rozstępami mogą mieć także mężczyźni. Szpecące pęknięcia skóry dotykają 4 na 10 panów. Warto wiedzieć, że zawarte w preparatach dla kulturystów sterydy oraz leki sterydowe uszkadzają kolagen.

U kobiet w ciąży rozstępy zwykle zaczynają być widoczne w 3 trymestrze ciąży, jednakże część kobiet dostrzega je, kiedy brzuch zaczyna się zaokrąglać. Na początku mają blady kolor, mogą być swędzące, a skóra wokół wygląda na zwiotczałą i cienką. Z czasem zaczynają się powiększać, stają się ciemniejsze i bardziej wyraźne. Kiedy skóra przestaje być napięta, powstałe blizny stają się jaśniejsze i mniej widoczne. Mogą także przybierać nieregularne kształty na całej długości.

Na powstawanie rozstępów wpływ mają także zmiany hormonalne. Hormony, zatrzymując wodę w skórze, jednocześnie rozluźniają więzy włókien kolagenowych, co ułatwia tkance skórnej rozciągnięcie się i powstawanie rozstępów.

 

Jak zapobiegać rozstępom?

Najlepszą metodą zapobiegania rozstępom jest profilaktyka - właściwa pielęgnacja i zapewnienie skórze maksymalnej elastyczności. Włókna kolagenu i elastyny pozwalają utrzymać właściwe napięcie szybko rozciągającej się skóry. Im są mocniejsze, tym trudniej je przerwać i zostawić bliznę w postaci rozstępu. Dlatego przyszłe mamy, dojrzewające dziewczęta i chłopcy, a także osoby ze znacznymi wahaniami wagi, powinny szczególnie zadbać o dobre nawilżenie i odżywienie skóry.

Ważnym elementem w profilaktyce rozstępów jest odpowiednio zbilansowana dieta. Produkcję kolagenu stymulują witaminy E i C, cynk oraz krzem. Z kolei witaminy B2 i B3 pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Nieocenione działanie dla wzmocnienia i odbudowy skóry ma codzienne spożywanie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie).

W zapobieganiu rozstępom bardzo pomaga także regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia nie tylko pomagają  utrzymać optymalny przyrost wagi, ale także poprawiają krążenie, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i mniej podatna na rozciąganie. Dermatolodzy polecają również ćwiczenia na skórę, jako środek zapobiegawczy, delikatny masaż z wykorzystaniem naturalnych substancji, takich jak witaminy  bądź masło shea.

Jeśli dostrzeżemy rozstępy, zbadajmy je. Czerwonawy kolor wskazuje, że powstały niedawno i można jeszcze wiele zdziałać. Pomoże wcieranie w zmienione miejsca (i to co najmniej dwa razy dziennie) kremu zawierającego składniki wspomagające regenerację skóry i pobudzające metabolizm fibroplastów. Ważne, aby specyfiki intensywnie wmasować, a nie tylko nakładać.

 

Godnym polecenia produktem nawilżającym i wzmacniającym elastyczność skóry, jest olejek pielęgnacyjny Bio-Oil - laureat wielu nagród  (specjalistyczny olejek do pielęgnacji skóry w przypadku rozstępów, blizn, nierównomiernego kolorytu skóry, skóry starzejącej się i skóry odwodnionej). Nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów, ale także poprawia wygląd skóry, na której już się one pojawiły.

Bio‑Oil wmasowujemy okrężnymi ruchami w miejscu istniejących już rozstępów dwa razy dziennie przez minimum 3 miesiące. Podczas ciąży, od rozpoczęcia drugiego trymestru, produkt należy stosować na miejsca podatne na powstawanie rozstępów takie jak brzuch, piersi, dolna część pleców, biodra, pośladki i uda. Receptura olejku Bio-Oil to połączenie wyciągów roślinnych i witamin oraz przełomowego składnika PurCellin Oil TM , który sprawia, że konsystencja produktu jest lekka i nietłusta. Zapewnia też dobre rozprowadzanie i wchłanianie się olejku w skórę oraz lepszą absorpcję składników odżywczych.

 

Pamiętajmy, że zarówno rozstępy, jak i blizny, są trwałym uszkodzeniem skóry. Celem stosowania olejku Bio-Oil jest poprawa wyglądu skóry, a nie ich usunięcie.

 

Prawidłowa pielęgnacja naszej skóry to nie tylko piękny wygląd, ale i zdrowie całego organizmu.

Reklama Bio-Oil

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł