Gra w kości
W tych zimowych, ośnieżonych i często oblodzonych dniach, szczególną uwagę zwracamy na nasze kości – aby się nie potknąć, nie poślizgnąć, nie przewrócić, a przede wszystkim nic nie połamać. Tymczasem u ludzi cierpiących na osteoporozę, kości są tak osłabione, że łamią się niemal same. Poczytajmy o tym, jak najszybciej zdiagnozować tę ciężką chorobę i zadbajmy szczególnie w tym zimowym okresie, o własne kości.
Osteoporoza jest coraz częściej występującą chorobą i niestety - będzie występować jeszcze częściej. Powoduje ona powolny spadek gęstości kości, co w konsekwencji może prowadzić do złamań. Dużym problemem w walce z tą chorobą jest fakt, że przebiega ona bezobjawowo… dopóki nie pojawią się złamania, a w takim wypadku czeka nas nie tylko długotrwałe leczenie, ale również mozolna rekonwalescencja.
W przypadku osteoporozy niezwykle ważna jest diagnostyka – lepiej zapobiegać niż leczyć! To właśnie w tym momencie rozpoczyna się tytułowa gra w kości. Idąc na badanie mamy przeświadczenie, że będzie ono wykonane dokładnie i na dobrym aparacie. Pierwszy warunek nie jest zależny od nas i pozostaje nam jedynie wierzyć w kompetencje i staranność osoby wykonującej badanie. Niestety, nic więcej nie możemy tutaj zrobić. Natomiast w przypadku drugiego warunku, warto zastanowić się, jakie mamy możliwości. Przede wszystkim pamiętajmy, że taniej nie zawsze oznacza lepiej. Aparaty do badania gęstości kości są wbrew pozorom bardzo delikatnymi urządzeniami i dodatkowo bardzo drogimi – przynajmniej jeśli mówimy o tych, które rzeczywiście zapewniają wysoką jakość badania. Powiedzmy, że na badanie idziemy do przychodni, czasami w ramach jakiejś akcji. Przechodzimy tam badanie ręki bądź stopy i na jego podstawie mamy jak najszybciej rozpocząć leczenie. W końcu udaje się nam dostać do specjalisty zajmującego się leczeniem osteoporozy i jakie jest nasze zdziwienie, gdy ten domaga się, abyśmy ponownie wykonali badanie na innym aparacie… Z pewnością będzie miał rację – badania stopy bądź ręki są bardzo ogólnymi badaniami i w przypadku złego wyniku należy wykonać dokładniejsze.
Może w takim razie warto zastanowić się nad tym wcześniej i zamiast marnować czas od razu wykonać badanie specjalistyczne – na aparacie densytometrycznym, który do badania wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie zamiast ultradźwięków? Zaoszczędzimy w ten sposób czas, nerwy i pieniądze.
Niestety, to nie będzie jeszcze koniec naszej gry w kości, jeśli wynik badania będzie wskazywał na osteoporozę. Wówczas musimy przygotować się na długotrwałe leczenie. Osteoporoza to nie jest grypa, w której po 2 -3 tygodniach leczenia objawy choroby ustępują i znów jesteśmy w pełni sił. Leczenie jest długotrwałym, często wieloletnim procesem. W jego trakcie będą konieczne kolejne badania gęstości kości, aby móc ocenić skuteczność zastosowanego leczenia i, w razie konieczności, je zmodyfikować.
Podsumowując, kluczowe znaczenie w kierunku wykrycia osteoporozy, będzie miało badanie, jakiemu się poddamy. Obecnie dostępny jest szeroki wachlarz aparatów densytometrycznych, zapewniających wysoką dokładność badań. Z punktu widzenia laika to, gdzie badanie zostanie wykonane, nie powinno mieć żadnego znaczenia, jeśli tylko aparat będzie wysokiej klasy. Nic bardziej mylnego! W celu monitorowania zmian w trakcie leczenia należy koniecznie trzymać się tej samej pracowni densytometrycznej, w której wykonywaliśmy poprzednie badanie! Aparaty produkowane przez różne firmy mają odmienny sposób wykonania pomiaru gęstości kości, nawet jeśli zasada działania aparatu pozostaje ta sama. Wyniki wykonane na różnych aparatach mogą się od siebie różnić. Pracowania densytometryczna, w której już wykonywaliśmy badania, ma możliwość dokładnego porównania wyników, gdyż posiada w swojej bazie danych historię przebytych przez nas badań. Początek końca naszej gry o zdrowe kości następuje w momencie wyboru pracowni densytometrycznej, której będziemy się trzymać przez cały proces leczenia.
Streszczenie
- Najdokładniejsze aparaty densytometryczne wykorzystują do badania promieniowanie rentgenowskie.
- W trakcie leczenia osteoporozy konieczne są regularne badania densytometryczne.
- Badania należy wykonywać w miarę możliwości w jednej pracowni densytometrycznej.