Jak dbać o zęby w ciąży?
Ciąża jest wielką niespodzianką i czasem oczekiwania na upragnionego maluszka. To także okres, w którym niezwykle ważna jest profilaktyka jamy ustnej. Często mówimy: „Zdrowie jest najważniejsze…”, ale nie zawsze potrafimy o nie zadbać. W czasie ciąży dbasz nie tylko o siebie. Teraz musisz myśleć również o małej istotce, którą nosisz pod sercem.
„Jedna ciąża, jeden ząb…”
Takie ludowe „mądrości” i przekonania, że każda ciąża zabiera jeden ząb, dawno powinny przejść do lamusa. Przed rozpoczęciem starań o dziecko należy umówić się na wizytę do dentysty i wyleczyć wszystkie zęby, które tego wymagają. Kiedy to niemożliwe, do stomatologa udaj się jak najszybciej po otrzymaniu informacji o ciąży. Oceni on stan uzębienia i błony śluzowej oraz dobierze odpowiednie leczenie. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej w trakcie ciąży mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój płodu (np. niska masa urodzenia dziecka, ryzyko przedwczesnego porodu). Obecnie uważa się, że pozostawienie ubytków i ognisk zapalnych stwarza o wiele większe ryzyko dla zdrowia matki i dziecka, niż wykonywanie zabiegu w czasie ciąży.
Najczęstszą dolegliwością w obrębie jamy ustnej w czasie ciąży, jest tzw. ciążowe zapalenie dziąseł.
- Czynnikiem wywołującym zapalenie jest odkładanie się płytki nazębnej, która działa drażniąco na dziąsła. Głównymi objawami są zaczerwienienie i krwawienie dziąseł nawet przy dotyku. Ciąża predysponuje do zapalenia dziąseł ze względu na zachodzące w organizmie zmiany hormonalne. To właśnie podwyższony poziom hormonów sprawia, że dziąsła nadmiernie reagują na czynniki bakteryjne znajdujące się w płytce nazębnej – wyjaśnia lek. stomatolog Anna Kulikowska z kliniki stomatologicznej DEN Med (denmed.bydgoszcz.pl). - Nie zmienia to jednak faktu, że same hormony nie spowodują zapalenia dziąseł. Czynnikiem sprawczym jest nieusunięta płytka nazębna, dodaje lek. Kulikowska.
Z ciążą wiążą się także zmiany zachodzące w składzie i w pH śliny. Ślina ma większą lepkość, przez co gorzej wypłukuje resztki pokarmowe.
- Gęsta ślina pokrywająca zęby i śluzówki ułatwia akumulację płytki nazębnej. Jeżeli u przyszłej mamy wystąpią symptomy zapalenia dziąseł, to powinna się udać na wizytę do dentysty. Pomoże on opanować stan zapalny dobierając odpowiedni sposób szczotkowania zębów, zaproponuje zmianę pasty lub zaleci stosowanie odkażającego płynu do płukania jamy ustnej. Najważniejsze jest jednak, aby w przypadku krwawienia dziąseł nie zaniechać stosowanie zabiegów higienicznych. Dopóki płytka bakteryjna będzie znajdować się na zębach, dopóty będzie trwało zapalenie dziąseł, wyjaśnia dentysta Anna Kulikowska.
Odpowiednia dieta i profilaktyka
O tym, jak ważna w ciąży jest zbilansowana dieta, powinna wiedzieć każda przyszła mama. Dodatkowo ważne jest, by podczas ciąży dbać o uzupełnienie niedoborów wapnia, magnezu czy fluoru. Ma to szczególne znaczenie w okresie rozwoju płodu. Zawiązki zębów mlecznych rozwijają się u dziecka już w stadium embrionalnym, dlatego tak ważna jest dieta bogata m.in. w wapń potrzebny do budowania mocnych zębów i kości. Panuje przekonanie, że w trakcie ciąży następuje utrata wapnia z kości i zębów przyszłej mamy. O ile faktycznie obserwuje się w niewielkim stopniu utratę substancji mineralnych w kościach, to uwapnienie zębów pozostaje bez zmian. W zębach wapń jest związany pod postacią kryształów hydroksyapatytu, a szkliwo stanowi najtwardszą substancję w ludzkim organizmie.
Jakie zabiegi dentystyczne zaplanować przed poczęciem?
- gruntownie wyleczyć ubytki we wszystkich zębach;
- wyleczyć stany zapalne wokół wierzchołków korzeni (rozprzestrzeniające się wraz z krwią bakterie mogą przedostać się do płodu);
- oczyścić zęby z kamienia nazębnego;
- wyleczyć stany zapalne dziąseł.
Jak dbać o zęby w trakcie ciąży?
- szczotkować zęby dwa razy dziennie przez min. 3 minuty;
- dokładnie czyścić język (na jego górnej powierzchni gromadzi się znaczna liczba bakterii);
- nie szczotkować zębów bezpośrednio po porannych nudnościach (kwasy żołądkowe niszczą szkliwo);
- stosować nić dentystyczną;
- stosować płyn do płukania jamy ustnej (może być bezalkoholowy, ważne, by usuwał bakterie z jamy ustnej).
Pamiętaj!
Stany zapalne w jamie ustnej przyszłej mamy wpływają również na zdrowie nienarodzonego jeszcze dziecka! Jeśli obawiasz się wizyty u stomatologa będąc w ciąży, zasięgnij rady lekarza ginekologa prowadzącego ciążę bądź lekarza pierwszego kontaktu.
Paulina Jóźwiak
Tak dla Zdrowia
www.takdlazdrowia.pl