Zęby a zawodowa przyszłość – jak zadbać o piękny uśmiech przed podjęciem pierwszej pracy?
Studia to wspaniały czas, nie tylko nauki, ale również zabawy, poznawania nowych ludzi, zdobywania ciekawych doświadczeń. To także czas praktyk i staży zawodowych oraz pierwszych rozmów o pracę. Piękny i zdrowy uśmiech zdecydowanie zwiększy nasze szanse na rynku pracy.
Zęby – twoja wizytówka
Białe i proste zęby to twoja wizytówka każdego dnia. Codziennie przecież z kimś rozmawiasz, kogoś poznajesz, starasz się na kimś zrobić dobre wrażenie. Czy zdarzyło ci się zasłonić ręką usta, ze świadomością, że twoje zęby nie wyglądają zdrowo i estetycznie? Spotkać piękną dziewczynę, której uwagę chciałbyś przyciągnąć uśmiechem à la James Dean, ale bałeś się, że żółty odcień twoich zębów ją zwyczajnie odstraszy? Dziewczyny mają jeszcze trudniej – od nich po prostu oczekuje się, że będą miały piękny i zadbany uśmiech. I jest w tym sporo racji - wiele osób podczas pierwszego kontaktu z nowo poznaną osobą zwraca uwagę na szczegóły: oczy, dłonie, paznokcie oraz… zęby. Śnieżnobiałe przyciągają uwagę i zachęcają do podtrzymania relacji. Dbanie o uzębienie to jednak nie tylko robienie dobrego wrażenia na innych. To przede wszystkim wyraz troski o własne zdrowie, a także nasza osobista karta wizytowa i przetargowa.
Zęby – twoja przyszłość
Potraktuj troskę o własne zęby jako inwestycję w przyszłość. Uczyń z nich cenny skarb, o który codziennie będziesz zabiegać. Wyobraź sobie, że kończysz studia, masz świetne wyniki, referencje z praktyk i jesteś na rozmowie o pracę w wymarzonej firmie. Wszystko przebiega doskonale, atmosfera w pewnym momencie się rozluźnia, pozwalasz sobie na żart i uśmiechasz od ucha do ucha. I właśnie wtedy mina rekrutera rzednie… Mimo, że uśmiechnięty i optymistycznie nastawiony kandydat robi dobre wrażenie, widok zaniedbanych żółtych zębów albo ubytków widocznych gołym okiem może zniechęcić potencjalnego pracodawcę. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie o danej osobie wyrabiamy sobie na podstawie wyglądu! Jeśli potencjalna praca wiąże się z kontaktem z klientem (np. doradca klienta, handlowiec, recepcjonistka, nie wspominając o stanowiskach menedżerskich czy kierowniczych) – mimo wysokich kwalifikacji, mając zaniedbane zęby o takiej posadzie można zwyczajnie zapomnieć. Wiele badań dowodzi, że osoby z równymi, białymi zębami mają większe szanse na podjęcie lepszej pracy. Oczywiście dochodzą do tego nienaganne maniery, schludny wygląd i znajomość branży, jednak wielu pracodawców bez ogródek przyznaje, że zwraca również uwagę na uśmiech przyszłego pracownika.
Profilaktyka najważniejsza
Nieleczone ubytki i żółte zęby na nikim nie zrobią dobrego wrażenia. W Polsce w dalszym ciągu zbyt duży jest odsetek dzieci w wieku szkolnym z rozwijającą się próchnicą (60-90% sześciolatków, i praktycznie 100% osiemnastolatków!). Światowa Organizacja Zdrowia do 2020 r. nałożyła na nasz kraj obowiązek zmniejszenia odsetka próchnicy u osób niepełnoletnich do 80%. To w dalszym ciągu bardzo dużo. Nieleczone zęby w okresie dorastania, to wiele problemów zdrowotnych w życiu dorosłym.
Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były gabinety stomatologiczne w szkołach. Dziś, pozostała ich zaledwie garstka. Nie każdego, zwłaszcza młodego człowieka, stać na prywatne wizyty. Na wizyty w ramach dofinansowania z NFZ można czekać całymi miesiącami, a i tak większość zabiegów nie jest refundowana. W ostatnich miesiącach Sejmowa Komisja Zdrowia bezskutecznie próbowała się dowiedzieć, co aktualnie robi lub planuje zrobić Ministerstwo Zdrowia, aby przeciwdziałać katastrofalnemu stanowi uzębienia Polaków. Niewiele osób wie, że utrata zębów w skutek niewłaściwej higieny to nie koniec problemów. Bezzębność może prowadzić do poważnych chorób tak, jak i próchnica czy nieleczone ubytki. Stany zapalne dziąseł mogą wywołać choroby układu pokarmowego, problemy z sercem. Dlatego tak istotne jest, by jak najwcześniej edukować młodych ludzi odnośnie profilaktyki jamy ustnej, a potem regularnie dbać o jej higienę.
O czym zatem pamiętać, aby już od najmłodszych lat zwiększać swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady w przyszłości?
Radzi lek. stomatolog Anna Kulikowska z kliniki stomatologicznej DEN Med w Bydgoszczy (denmed.bydgoszcz.pl):
- szczotkuj zęby minimum 2 razy dziennie przez 3 minuty;
- używaj nici dentystycznej oraz płynu do płukania (np. wybielającego);
- jeśli dysponujesz dodatkowym budżetem, zamiast przeznaczyć go na nieprzemyślane wydatki, przed podjęciem ważnej pierwszej pracy poddaj się zabiegowi wybielania zębów – to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci;
- jeśli posiadasz krzywy zgryz, koryguj go jeszcze podczas studiów;
- aby wzmocnić zęby, stosuj dietę bogatą w wapń.
Przede wszystkim jednak regularnie odwiedzaj dentystę i usuwaj ubytki!
Paulina Jóźwiak
Tak dla Zdrowia
Konsultacja: lek. stom. Anna Kulikowska, klinika stomatologiczna DEN Med w Bydgoszczy