Leczenie bez bólu – czy to możliwe?
Masz zaplanowane leczenie stomatologiczne lub niespodziewanie rozbolał cię ząb, ale panicznie boisz się wizyty u dentysty? Jest na to rozwiązanie! Sedacja wziewna podtlenkiem azotu, czyli znieczulenie popularnym gazem rozweselającym!
Sedację podtlenkiem azotu stosuje się przede wszystkim podczas leczenia zębów u małych dzieci. Maluchy boją się nieznanego - widok urządzeń stomatologicznych, dźwięk wiertła czy oślepiające światło lampy, mogą być dla nich szczególnie stresujące. Dlatego coraz więcej gabinetów dentystycznych, obok przyjaznego dzieciom wystroju, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort decyduje się na szeroki wachlarz usług łagodzących ból i niepokój związany z zabiegiem. Z możliwości znieczulenia czy opanowania lęku gazem rozweselającym mogą jednak skorzystać także dorośli. Lepiej szybko poddać się zabiegowi, wybierając dogodne metody, niż cierpieć np. z powodu długotrwałego i dokuczliwego bólu zęba.
Na gazie…
Sedacja wziewna to nic innego jak zastosowanie podtlenku azotu, potocznie zwanego gazem rozweselającym. Mieszanina podtlenku azotu i tlenu (w dawce indywidualnie dobieranej do reakcji pacjenta), podawana jest przez specjalną maskę zakładaną na nos (maseczki występują w różnych owocowych zapachach, co znacznie uprzyjemnia zabieg, szczególnie dzieciom).
- W przypadku leczenia niewielkich ubytków wystarczy podanie samego gazu znieczulającego. Jego działanie swobodnie wystarcza, by przeprowadzić szybki zabieg, bez konieczności dodatkowego znieczulania. Podczas leczenia większych ubytków, podanie gazu rozweselającego pomaga pacjentowi się rozluźnić, lekko go oszałamiając i wprowadzając w stan euforii, co ułatwia zaaplikowanie klasycznego znieczulenia – wyjaśnia lek. stom. Mariusz Pankowski z kliniki stomatologicznej DEN Med w Bydgoszczy.
Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w wielu krajach Europy zachodniej, stosowanie sedacji wziewnej od lat jest skuteczną metodą antystresową, wykorzystywaną podczas zabiegów dentystycznych. W Polsce jest ona znana od około 1995 roku. Świadomość rozwoju i upowszechnienie nowych technologii sprawia, że cieszy się ona coraz większym powodzeniem wśród lekarzy stomatologów.
Dla kogo gaz rozweselający?
Przede wszystkim dla najmłodszych, w celu złagodzenia lęku przed zabiegiem stomatologicznym, np. przed usuwaniem próchnicy; dla osób cierpiących na astmę czy epilepsję, u których stres może wywołać atak; dla dorosłych, poddających się długim i monotonnym zabiegom, panicznie bojących się bólu i wizyt u dentysty, chorujących na nadciśnienie czy choroby serca (podczas wyziewów dostarczane jest zwiększone, około 60% stężenie tlenu). Zastosowanie sedacji wziewnej często skutkuje tzw. niepamięcią wsteczną, co dodatkowo niweluje nieprzyjemne doznania związane z zabiegiem, zwłaszcza u najmłodszych. Planowany zabieg z użyciem mieszaniny podtlenku azotu oraz tlenu należy wykonywać minimum 3 godziny po ostatnim posiłku.
Same zalety
Znieczulanie za pomocą gazu rozweselającego jest bezpieczne i można je stosować u dzieci już od trzeciego roku życia. Eliminuje uczucie strachu związanego z zabiegiem, może być stosowane także u dzieci z nadpobudliwością czy ADHD. Pomaga załagodzić odruch wymiotny, pojawiający się podczas wkładania narzędzi stomatologicznych do jamy ustnej. Powoduje uczucie błogości oraz delikatnego otępienia, podczas którego mogą wystąpić halucynacje przypominające marzenia senne.
Należy jednak pamiętać o tym, aby niczego nie robić na siłę. Lekarz stomatolog powinien najpierw nawiązać dobry kontakt z dzieckiem, wytłumaczyć mu, co będzie robił i za pomocą jakich przyrządów, by widok maseczki nakładanej na twarz nie wywołał skutku odwrotnego od zamierzonego.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do zastosowania znieczulenia gazem rozweselającym jest przede wszystkim przeziębienie i niedrożność górnych dróg oddechowych. Nie powinno się jej także stosować u kobiet w I trymestrze ciąży, u pacjentów z rozedmą płuc czy chorobą alkoholową, a także u osób, które ewidentnie nie nawiązują współpracy z lekarzem stomatologiem.
(red.)