Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Bliżej o bliznach

Bliżej o bliznachPewność siebie to także poczucie zewnętrznego piękna. Często odbierają nam je widoczne na ciele blizny. Niektóre z nich jesteśmy w stanie zaakceptować. Z innymi nie możemy się pogodzić. Ale też nie musimy – istnieje bowiem wiele metod leczenia i usuwania blizn.

Blizna powstaje na skutek przerwania ciągłości lub uszkodzenia skóry. Z medycznego punktu widzenia blizną nazywamy zmiany zbudowane z  tkanki włóknistej, które powstały w sposób samoistny lub w wyniku urazu. Blizna jest zatem naturalnym wynikiem gojenia się ran, podczas którego uszkodzona skóra jest zastępowana nową tkanką z chaotycznie rozłożonymi włóknami kolagenu i ze słabym unaczynieniem.

Leczenie blizn to trudny i dłu­gotrwały proces. Dostępne dzisiaj metody pozwalają, jeśli nie całkiem pozbyć się blizny, to przynajmniej wyraźnie poprawić jej wygląd. Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie i są bardzo mało widoczne, nawet bez interwencji leczniczej. Więcej trudności w leczeniu sprawiają blizny o nierównej powierzchni i zabarwieniu, niekiedy powodujące napięcia i przykurcze (blizny pooparzeniowe, blizny po ciężkich urazach). Im młodsza blizna, tym łatwiej jest ją usunąć lub zminimalizować jej widoczność.

 

Metody farmakologiczne leczenia blizn

W leczeniu, a także w zapobieganiu powstawaniu blizn, pomocne są stosowane miejscowo kremy i olejki. Ich działanie polega na ograniczeniu rozprzestrzeniania się komórek tkanki łącznej i syntezy kolagenu, co ogranicza przerastanie blizny. Preparaty te poprawiają ukrwienie i nawilżenie tkanki, zmniejszając uczucie napięcia i świądu, a także zwiększają elastyczność blizny. Warunkiem ich skuteczności jest m.in. systematyczność i odpowiedni sposób stosowania. Bliznę należy smarować przez kilka miesięcy, a krem czy olejek nie tyle nakłada się na skórę, ile w nią wciera. Masaż powoduje bowiem lepsze ukrwienie chorego miejsca i lepsze odżywienie warstw skóry odpowiedzialnych za przebudowę tkanki bliznowatej. Podczas leczenia należy unikać skrajnych temperatur (słońce, mróz), promieniowania UV i podrażnienia mechanicznego.

Jednym z preparatów poprawiających wygląd blizn jest olejek pielęgnacyjny Bio-Oil. Należy go stosować dwa razy dziennie, przez okres minimum 3 miesięcy. Za pomocą okrężnych ruchów wmasowujemy olejek w miejsce blizny, aż do całkowitego wchłonięcia. W przypadku nowych blizn, Bio‑Oil należy stosować dopiero po zakończeniu procesu gojenia się rany - nie wolno stosować go na uszkodzoną skórę. W skład receptury Bio‑Oil wchodzą wyciągi z roślin oraz witaminy. Bio‑Oil zawiera przełomowy składnik PurCellin Oil™, zapewniający lekką i nietłustą konsystencję produktu oraz łatwiejszą absorbcję składników odżywczych. Skuteczność preparatu została potwierdzona w badaniach dermatologicznych Instytutu ProDERM w Hamburgu. W 17 krajach zajmuje on 1 miejsce w sprzedaży produktów poprawiających wygląd blizn i rozstępów.

Metody inwazyjne leczenia blizn

W leczeniu bliznowców (keloidów) oraz przerośniętych blizn stosuje się zastrzyki sterydowe - zabiegi polegające na śródskórnym wstrzyknięciu kortykosteroidu. Bliznowce to grube i nieregularne skupiska tkanki łącznej włóknistej, które pojawiają się w miejscu wcześniejszego urazu lub na skórze pierwotnie nienaruszonej, najczęściej jako powikłanie gojenia się rany. Zastrzyki steroidowe są czasem jedyną szansą uzyskania poprawy wyglądu pokrytej nimi skóry.

Wprowadzenie technologii wysokoenergetycznych laserów, pulsujących i skanujących, pozwoliło chirurgom na zastosowanie ich w leczeniu blizn zanikowych (atroficznych). Zaletą lasera jest jego działanie powodujące obkurczanie kolagenu i kliniczne wzmocnienie procesu odmłodzenia skóry.

Gdy wymienione metody leczenia blizn okazują się niewystarczające, można zdecydować się na interwencję chirurgiczną. W trakcie zabiegu uszkodzony fragment tkanki skórnej jest wycinany i zastępowany nową, zdrową skórą, zwykle pobraną z innej części ciała pacjenta. Innym chirurgicznym sposobem usuwania blizn jest zastosowanie rozciągaczy tkankowych (ekspanderów) - po naciągnięciu skóry można z niej pozyskać materiał potrzebny do zastosowania go na bliznę.

Wskazaniem do chirurgicznego leczenia są przede wszystkim blizny przerosłe i bliznowce. Niestety, w wielu przypadkach trzeba się liczyć z ich ponownym przerostem. Z tego względu leczenie chirurgiczne zwykle jest kojarzone z innymi formami terapii, w tym profilaktycznym stosowaniem specjalistycznych preparatów do pielęgnacji blizn, sterydoterapią czy radioterapią.

 

\Metody nieinwazyjne - mikrodermabrazja

Na zabieg mikrodermabrazji decydują się najczęściej osoby, które chcą usunąć blizny po trądziku (bądź chcą po prostu wygładzić powierzchnię skóry i poprawić jej stan). Mikrodermabrazja jest zabiegiem nieinwazyjnym, który polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. Dzięki temu małe blizny mogą ulec spłyceniu. Częstotliwość i liczba zabiegów jest dobierana indywidualnie. Jest to dość skuteczna metoda usuwania blizn płytkich.

 

Reklama Bio Oil_01-14

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł