Profilaktyka depresji
O ile nie dotknęła nas kliniczna depresja, która bezwzględnie wymaga specjalistycznego leczenia, możemy wiele zrobić w trosce o swój nastrój.
• Dbaj o swoje bliskie relacje. Niewątpliwie człowiek jest istota społeczną. Bliskie, szczere i autentyczne relacje z innymi pozwalają cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym. Tendencja do izolowania się w sytuacji obniżonego nastroju, w trosce, żeby nie być problemem dla innych, pozbawia nas możliwości uzyskania wsparcia i odreagowania napięć poprzez rozmowę. Pamiętajmy, nie jesteśmy samowystarczalni, potrzebujemy wymiany z otoczeniem, by czuć się spełnioną i wartościową osobą.
• Troszcz się o relację ze sobą samym- masz ją jedną do końca życia, więc warto w nią zainwestować. Bądź uważny, na to jak o sobie myślisz. Kontaktowi ze sobą samym sprzyja relaksacja, modlitwa, medytacja. Bardzo pomocne może być pisanie pamiętnika. Jeśli jesteś w nienajlepszej relacji ze sobą, nie lubisz siebie, nie akceptujesz, warto w takiej sytuacji skorzystać z psychoterapii.
Fot. Christian Hopkins
• Wysypiaj się. W profilaktyce depresji ogromne znaczenie ma ilość godzin snu, a także miejsce spania. Regularny, odpowiednio długi i ciągły sen ( bez wybudzania się w nocy) umożliwia regenerację układu nerwowego.
• Regularnie ćwicz. Wyniki wielu badań potwierdzają, że osoby regularnie uprawiające aktywność fizyczną cieszą się lepszym nastrojem i mniejszą skłonnością do depresyjności, a także mają lepszą samoocenę. By zrozumieć istotę tego zjawiska wielu badaczy zwraca uwagę na endorfiny – substancje wytwarzane przez organizm podczas wysiłku fizycznego, które działają m. in. przeciwbólowo, uspokajająco i poprawiają nastrój. Ważne korzyści z regularnych ćwiczeń to także redukcja poziomu hormonów stresu. W ciągu dnia spotyka nas wiele różnego rodzaju stresujących sytuacji. Bez możliwości fizycznego odreagowania napięć, niemożliwy jest głęboki odpoczynek i relaks. Wybierz taką aktywność, jaka sprawia Ci przyjemność, najlepiej w towarzystwie jakie lubisz.
• Korzystaj ze wsparcia w rozwiązywaniu problemów. To co często przeszkadza nam w rozwiązywaniu problemów życiowych, zawodowych czy osobistych to panujący kult niezależności i samowystarczalności. Jesteśmy przekonani, ze sami musimy sobie ze wszystkim poradzić. Tymczasem warto rozejrzeć się wokół siebie i skorzystać np. ze wskazówek zawartych w dobrej literaturze psychologicznej, zaleceń trenera rozwoju osobistego czy wsparcia psychologa lub psychoterapeuty
Autor: Agnieszka Roguska
Źródło: www.3biegun.pl
O Autorce:
Jestem psychoterapeutką. Ukończyłam studia magisterskie na Wydziale Nauk Społecznych i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim.
Doświadczenie zawodowe zdobywałam m.in. w organizacjach zajmujących się pomocą psychologiczną i terapeutyczną osobom ze środowisk marginalizowanych, a także w Specjalistycznej Poradni Terapeutycznej, Ośrodku Terapeutycznym AKSON oraz we wrocławskich ośrodkach rozwoju osobistego, gdzie pracowałam w charakterze psychoterapeuty indywidualnego i trenera grupowego.
W pracy psychoterapeutycznej specjalizuję się w pomocy osobom cierpiącym z powodu kryzysów osobistych oraz trudności w bliskich relacjach (partnerzy, dzieci, rodzice, pracownicy), a także tym, którzy nie znają powodów swojego cierpienia i doświadczają wyczerpania w poszukiwaniu spokoju i satysfakcji w życiu.
Jako psychoterapeutka dążę do spotkania w atmosferze szacunku i akceptacji. Wtedy, możliwe staje się dotarcie do osobistej prawdy, uzyskanie wsparcia oraz odzyskanie wewnętrznej siły w niełatwym i wymagającym odwagi procesie wprowadzania zmian. Na podstawie własnego doświadczenia osobistego i zawodowego jestem przekonana, że najważniejszym czynnikiem leczącym w procesie psychoterapii jest konstruktywna i zaangażowana relacja Terapeuta-Klient, dlatego swoją pracę regularnie superwizuję i korzystam ze szkoleń. Ostatnio w obszarze moich zainteresowań zawodowych szczególne miejsce zajmuje psychosomatyka oraz praca terapeutyczna poprzez ciało z wykorzystaniem metody Alexandra Lowen’a.
Jestem trenerem Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Tworzę Pracownię Świadomego Rodzica BLISKO DZIECKA, gdzie pomagam najmłodszym i ich rodzicom.
Wspólnie z Anną Szary prowadzę grupę terapeutyczną dla ofiar przemocy w Centrum Praw Kobiet.
Kontakt:
Agnieszka Roguska
Tel: 692637007
ul.Krakowska 56-62, Wrocław
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Ośrodek Psychoterapii mieści się na terenie Wyższej Szkoły Zarządzania „Edukacja”
***
Artykuł ukazał się w ramach akcji "RE:akcja w depresji" organizowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją (23. lutego).
"RE:akcja w depresji" to akcja psychoedukacyjna realizowana przez grupę ośrodków psychoterapeutycznych z kilku miast Polski obejmująca cykl artykułów psychoedukacyjnych poświęconych depresji, bezpłatne konsultacje psychoterapeutyczne oraz warsztaty związane z tematyką radzenia sobie z depresją.
„RE:akcja w depresji” trwa od 23. lutego do 23. marca.
Szczegółowy program akcji na stronie: http://www.reakcjawdepresji.pl/.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na zaburzenia związane z depresją cierpi ok. 350 mln ludzi na całym świecie. Badania wskazują, że 1 na 20 osób przeżyła epizod depresyjny w ciągu ostatniego roku.
Z powodu wciąż żywych stereotypów na temat korzystania z pomocy psychoterapeuty i psychiatry wiele potrzebujących osób nie zgłasza się po pomoc i skazuje się na cierpienie w samotności. Prowadzimy akcję „RE:akcja w depresji”, aby to zmienić.