Nie daj się grypie!
Trudno uchronić się przed nią, jeżeli wirus znajduje się w naszym otoczeniu. Dom, praca, szkoła czy środki komunikacji miejskiej, to idealne miejsca do rozprzestrzeniania się wirusa, który wywołuje grypę. Jak uniknąć zakażenia i dbać o zdrowie swoje i najbliższych?
O tym, że wirus wirusowi nierówny, można przekonać się porównując przebieg różnych infekcji górnych dróg oddechowych (np. tzw. przeziębienia z grypą). O ile ból głowy, katar i ogólne osłabienie pozwalają funkcjonować w przypadku przeziębienia, tak grypa w zaledwie kilka godzin dosłownie ścina z nóg. Wirusy grypy przenoszone są drogą kropelkową, ale znajdują się nie tylko w powietrzu. Świetnie czują się na klawiaturze komputera, kubkach, słuchawkach telefonicznych, czy klamkach i poręczach, których wcześniej dotykał zakażony. Jeszcze nie wszyscy wiedzą, że grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Niestety, wielu z nas bagatelizuje objawy, myląc grypę ze zwykłym przeziębieniem i woli leczyć się na własną rękę.
Pamiętajmy, że grypa to nie jest zwyczajne przeziębienie. Powikłania pogrypowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tak ważne jest skuteczne rozpoznanie choroby – wyjaśnia Dr Agnieszka Mastalerz - Migas, autorka poradnika „Grypoodporni radzą” opracowanego na potrzeby kampanii informacyjnej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Złe samopoczucie, bóle mięśni oraz głowy, wysoka gorączka to objawy, które są bardzo podobne dla wielu infekcji. Pamiętajmy, że grypa atakuje nagle i towarzyszy jej gorączka często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy, męczący kaszel.
Jak zachowywać się podczas szczytu zachorowań?
Przede wszystkim ograniczać transmisję wirusa w swoim środowisku. W czasie kichnięcia wirus grypy porusza się z prędkością ok.167 km/h pokonując 50 m w czasie 1 sekundy! Wirus grypy przenosi się, kiedy dochodzi do zetknięcia z zakażoną osobą, która wydmuchuje nos, kaszle lub kicha. Może być także przenoszony podczas podania ręki czy dotkniecie zakażonej powierzchni. Dlatego warto zwracać uwagę na higienę rąk oraz układu oddechowego. Częste mycie rąk, stosowanie jednorazowych chusteczek higienicznych to proste środki, które pozwolą ograniczyć transmisję wirusa pomiędzy chorymi. W przeciwieństwie do innych sezonowych infekcji przed grypą można się skutecznie zabezpieczyć. Na ciężki przebieg tej choroby oraz powikłania narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby z grup ryzyka (cierpiące na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nerek, cukrzycę czy choroby układu oddechowego).To właśnie te grupy powinny być szczepione każdego roku. Wirus grypy charakteryzuje się zmiennością antygenową, dlatego sezonowa szczepionka przeciwko grypie jest co sezon aktualizowana. Coroczne szczepienia przeciwko grypie pobudzają układ odpornościowy do skutecznego działania.
Grypa. Co wtedy?
Jeżeli nie zaszczepiliśmy się przeciw grypie i zachorowaliśmy, a co za tym idzie zmagamy się z jej poważnymi objawami, powinniśmy udać się do lekarza. Nie należy bagatelizować choroby radzi Agnieszka Mastalerz-Migas. Należy przez kilka dni pozostać w domu-umożliwiając w ten sposób swojemu organizmowi na walkę z wirusem, a jednocześnie zapobiegając rozprzestrzenieniu się choroby wśród współpracowników i innych spotkanych osób. Podczas choroby spożywajmy lekkostrawne posiłki, które dostarczą organizmowi niezbędne mikroelementy i witaminy. Jeżeli mamy taką możliwość, śpijmy sami w pomieszczeniu. Dbajmy o higienę rąk, unikając bezpośredniego dotykania twarzy rękoma, a chusteczki od razu wyrzucajmy do kosza. Pamiętajmy także o wietrzeniu mieszkania.
Pobierz Poradnik "Nie daj się grypie":
***
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorami Społecznej Kampanii Informacyjnej związanej z tym Programem są Instytut Oświaty Zdrowotnej Fundacja Haliny Osińskiej oraz Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego – Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH oraz takich organizacji jak Naczelna Izba Lekarska, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw medycznych, 4 organizacji zrzeszających pracodawców oraz związki samorządów. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się eksperci medyczni, liderzy opinii oraz ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji o Programie znajduje się w dokumentach, udostępnionych na stronie www.opzg.pl.