„Zdrowie kobiet jest dla mnie najważniejsze” - wywiad z Idą Karpińską, prezesem i założycielką Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Ida jest bez wątpienia jedną z najbardziej walecznych kobiet na świecie - wygrała w najtrudniejszej walce o własne życie.
W 2003 roku usłyszała diagnozę: rak szyjki macicy. Nie poddała się. Postanowiła walczyć. I kontynuuje tę walkę do dziś, jako Prezes i Założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, która wspiera kobiety w trakcie leczenia oraz prowadzi liczne akcje edukacyjne, aby uchronić je przed chorobami ginekologicznymi.
Tak dla Zdrowia: Jak się Pani dzisiaj czuje?
Ida Karpińska: Bardzo dobrze. Mogę nawet powiedzieć, że nigdy w życiu nie czułam się lepiej, gdyż każdego dnia realizuję moją misję – edukuję i wspieram kobiety zmagające się z chorobami ginekologicznymi. Dzięki temu mam wiele energii i motywacji do dalszych działań.
TDZ: A jak czuła się Pani 10 lat temu, gdy usłyszała diagnozę: rak szyjki macicy?
Ida Karpińska: W pierwszym momencie myślałam, że się ktoś pomylił. Nie spodziewałam się takiej informacji. Nie byłam na nią zupełnie przygotowana – tym bardziej, że regularnie się badałam. Potem przyszedł czas chwilowego załamania, oswajania się z chorobą, z leczeniem. Jednak postanowiłam walczyć o siebie i swoje życie. Uznałam, że rak nie będzie dyktował mi warunków.
TDZ: Co zmieniło się w Pani życiu od tamtego czasu?
Ida Karpińska: Po chorobie wyjechałam w samotną podróż, aby uporządkować swoje życie, myśli i uczucia. Wtedy uświadomiłam sobie, że powinnam w jakiś sposób zmienić ten brak dostępu do informacji, którego doświadczyłam w czasie leczenia. Nie wiedziałam jeszcze, że założę Kwiat Kobiecości, organizację, która edukuje kobiety i pomaga im w walce z chorobami ginekologicznymi. Ta myśl we mnie dojrzewała. Po wywiadzie, w którym opowiedziałam o chorobie, odezwało się do mnie wiele kobiet, które miały podobne doświadczenia. Przekonałam się, że Organizacja jest kobietom potrzebna, aby mogły uzyskać niezbędne informacje na temat chorób ginekologicznych. Chciałam je uchronić przed tym, co sama przeszłam. Powstanie Organizacji to pozytywny skutek mojej choroby.
TDZ: I tak w 2008 roku powołała Pani Organizację Kwiat Kobiecości. Jaki jest jej cel?
Ida Karpińska: Powołaniu Organizacji przyświecały dwa zasadnicze cele: wspieranie kobiet podczas walki z chorobą oraz edukacja, która jest bardzo ważna, gdyż zmienia naszą świadomość o własnym zdrowiu. Ta ostatnia jest szczególnie istotna w przypadku młodych kobiet. Musimy informować je o możliwości szczepień przeciwko wirusowi HPV i regularnym wykonywaniu badań cytologicznych.
Dzisiaj organizacja ma swoje kwiatowe emisariuszki w całej Polsce. Prowadzimy liczne akcje edukacyjne skierowane do kobiet w różnym wieku i dwie kampanie społeczne: Ogólnopolską Kampanię Społeczną Piękna bo Zdrowa i Jajko mądrzejsze od kury.
TDZ: Kto tworzy Kwiat Kobiecości?
Ida Karpińska: Jestem częścią wspaniałego zespołu dziewczyn, które działają na terenie całej Polski. Muszę podkreślić, że otaczam się kobietami z pasją i ogromnym poczuciem misji. Wiele z nas zna drogę, którą muszą pokonać kobiety chore. Wiemy, czego im potrzeba. Jesteśmy silne i odważne, a czerwone barwy to nasz znak rozpoznawczy – symbol siły i odwagi.
Zgłaszają się do nas kobiety, które chcą pomagać – prawniczki, nauczycielki, przedstawicielki wolnych zawodów, kobiety biznesu, studentki, lekarki, matki, żony i córki. Niektórym nieobcy jest ból i cierpienie, związany z chorobą, ale wszystkie mają w sobie siłę, ciepło i chęć niesienia pomocy.
TDZ: W czasie Gali Finałowej podsumowującej działania prowadzone w ramach Kampanii PIĘKNA BO ZDROWA mogliśmy usłyszeć, że statystyki się zmieniają i programy edukacyjne naprawdę działają?
Ida Karpińska: Jest to informacja, która mnie ogromnie ucieszyła, gdyż między innymi, dzięki naszym działaniom udało się zmienić statystyki umieralności kobiet z powodu raka szyjki macicy. [Obecnie 16561 kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy – przyp. red.]. W tym miejscu muszę podkreślić, że RSM jest wywoływane przez wysokoonkogenne typy wirusa HPV, a nie, jak większość uważa, przez uwarunkowania genetyczne. Regularne, coroczne badania ginekologiczne mogą uratować nam życie.
TDZ: Jakiego typu działania Organizacja podejmuje?
Ida Karpińska: W naszej działalności stawiamy przede wszystkim na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia nie tylko ze strony samych kobiet, ale również i mężczyzn. Chcemy przełamać tabu, jakim jest mówienie o chorobach nowotworowych narządów rodnych kobiet. Dążymy do tego, aby jak najwięcej mówiło się i pisało o zagrożeniach związanych z rakiem. Każda kobieta, która dzięki naszym działaniom pójdzie do ginekologa, wykona cytologię i USG dopochwowe, będzie naszym sukcesem.
Niedawno zakończyła się Ogólnopolska Kampania Społeczna PIĘKNA BO ZDROWA. Była to wyjątkowa V jubileuszowa odsłona, w ramach której poszerzyłyśmy zakres edukacyjny o szeroko rozumiane choroby ginekologiczne. W czasie jej trwania ukazywały się materiały edukacyjne, które w kompleksowy sposób przedstawiały zagadnienia dotyczące chorób kobiecych. Jak co roku, przypominałyśmy o tym, że badanie cytologiczne musi być wykonane specjalną szczoteczką ginekologiczną. Tegoroczne, szczególnie bliskie mi hasło, brzmiało: „Nie zapominaj o badaniach ginekologicznych. Niezapominajki żyją dłużej” i miało zwrócić uwagę na to, że wystarczy raz w roku umówić się na wizytę, aby uchronić się przed nowotworem. Symbolem Kampanii stała się „NIEZAPOMINAJKA” – wyjątkowa bransoletka w kolorze czerwonym, dzięki której każda kobieta może stać się Ambasadorką Kwiatu Kobiecości i zachęcać mamę, przyjaciółki, bliskie kobiety do badań ginekologicznych. Można ja nabyć na naszej stronie internetowej. Cały dochód przeznaczamy na realizację akcji edukacyjnych.
TDZ: Jaka jest świadomość kobiet w Polsce na temat raka szyjki macicy, leczenia i profilaktyki?
Ida Karpińska: Jeśli chodzi o raka piersi, to słowo zostało już oswojone. Już wiemy, że trzeba robić mammografię, a my jednak jesteśmy jeszcze cały czas w Polsce od pasa w dół przeźroczyste. Jednak ta sytuacja się zmienia. Pojawia się coraz więcej publikacji dotyczących chorób ginekologicznych, które są także inicjowane w czasie trwania Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej PIĘKNA BO ZDROWA, dzięki współpracy z ekspertami. Współpracujemy także z czasopismami kobiecymi i z portalami branżowymi. Bardzo ważne w tym kontekście są także spotkania edukacyjne adresowane do różnych grup wiekowych kobiet – aby pokazać, że można mówić o chorobach układu rozrodczego bez zażenowania i skrępowania.
TDZ: W styczniu br. Pani Organizacja zainicjowała debatę „Znaczenie nowoczesnych metod profilaktyki, diagnostyki i leczenia w ginekologii onkologicznej”. Jaki był jej cel i co udało się osiągnąć?
Ida Karpińska: Debata była bardzo ważną inicjatywą Kwiatu Kobiecości. Przede wszystkim pozwoliła na wypracowanie wspólnego stanowiska jej uczestników, z których najważniejsze to rozwinięcie aspektu edukacyjnego, który jest niezwykle cennym ogniwem w walce o większą świadomość społeczeństwa dotyczącą chorób ginekologicznych i ich zapobieganiu.
Dzięki wspólnemu dialogowi udało nam się wypracować kilka ważnych punktów, dotyczących na przykład zmiany komunikacji lekarza z pacjentką, dostępu do badań diagnostycznych, refundacji szczepień przeciwko wirusowi HPV i testów na wykrycie obecności wirusa. Te ostatnie, jak stwierdzili uczestnicy debaty, są szczególnie ważne w diagnostyce kobiet po 30 roku życia. Badanie ma być uzupełnieniem cytologii. Dzięki wytyczeniu nowych dróg możemy zmierzać w konkretnym celu.
TDZ: Czy chciałaby Pani przekazać coś szczególnego naszym Czytelniczkom?
Ida Karpińska: Moim marzeniem jest, aby każda z nas na urodziny wykonywała cytologię. Aby w tym szczególnym dniu żadna z nas nie zapominała o sobie.
TDZ: Dziękujemy za rozmowę, a przede wszystkim za Pani odwagę i zaangażowanie w działania na rzecz innych kobiet. Życzymy wszystkiego dobrego!
* * *
Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości to inicjatywa kobiet, które stoczyły walkę z rakiem szyjki macicy i ją wygrały. Ida Karpińska, prezes i założycielka, stawia na profilaktykę, dostęp do informacji, edukację i zmianę świadomości w podejściu do zdrowia nie tylko ze strony samych kobiet, ale również i mężczyzn. Na stronie internetowej www.kwiatkobiecości.pl każda kobieta znajdzie niezbędne informacje dotyczące profilaktyki i chorób związanych z układem rodnym. Do współpracy z „Kwiatem Kobiecości” przystąpili wybitni specjaliści m.in.: ginekolodzy, seksuolodzy i psychologowie, którzy wnikliwie odpowiadają na pytania kobiet w panelu „Eksperci”, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Poprzez działania edukacyjne chcemy przełamać tabu, jakim jest mówienie o chorobach nowotworowych narządów rodnych kobiet. Dążymy do tego, aby jak najwięcej mówiło się i pisało o zagrożeniach związanych z rakiem szyjki macicy i z innymi chorobami ginekologicznymi. Przywiązujemy szczególną uwagę do działań profilaktycznych. W trosce o zdrowie kobiet i jakość wykonywanych badań ginekologicznych, na stronie www.kwiatkobiecosci. pl można znaleźć adresy „Gabinetów pod Kwiatkiem”.
Naszą misją jest pomóc każdej kobiecie, która zmaga się z RSM i innymi chorobami ginekologicznymi oraz tym, które mogą być nimi zagrożone.
Działamy na terenie całej Polski. Jesteśmy członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Raka Szyjki Macicy (ECCA), światowej organizacji Women Against Cervical Cancer (WACC) oraz sygnatariuszem Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Zainicjowałyśmy i co roku organizujemy obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w Polsce.
W 2014 roku Ida Karpińska została wyróżniona szczególną nagrodą, statuetką „Anioła Onkologii”. Była to nagroda przyznana przez Radę Dyrektorów Publicznych Centrów Onkologii za wyjątkowe zaangażowanie na rzecz pacjentów onkologicznych.
www.kwiatkobiecosci.pl