Uśmiech kobiety
Według amerykańskich badań kobiety uśmiechają się znacznie częściej niż mężczyźni, także w sytuacjach stresowych. Zdaniem Marianne LaFrance, profesor z Yale, uśmiechając się kobieta dąży do rozładowania napięcia, przywrócenia harmonii i ochrony przed emocjonalnym atakiem przeciwnika. Uśmiech to wyjątkowa kobieca broń. Anna Kulikowska z kliniki stomatologicznej DENmed w Bydgoszczy podpowiada, jak przywrócić mu jego naturalne piękno, aby służył nam jak najdłużej.
Wybielanie - klucz do atrakcyjnego wyglądu i dobrego samopoczucia.
TDZ: Jak bezpiecznie i skutecznie rozjaśnić kolor swoich zębów?
Anna Kulikowska: Z wiekiem nasze zęby zmieniają kolor. Pod wpływem działania takich substancji, jak kawa, herbata, papierosy, wino, jagody, barszcz i wiele innych, ciemnieją oraz zmieniają swój odcień. Substancje te wnikają głęboko w strukturę zęba i stają się niemożliwe do usunięcia poprzez tradycyjne szczotkowanie zębów. Możemy przywrócić zębom ich naturalny kolor i cieszyć się jasnym i nieskrępowanym uśmiechem jedynie dzięki profesjonalnym zabiegom wybielania.
TDZ: Czym należy się kierować przy wyborze metody wybielania?
A.K.: Właściwą metodę wybielania, w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjentki, dobierze lekarz. Podczas wywiadu oraz badania jamy ustnej oceni stan zębów i dziąseł, a w szczególności to, czy ma do czynienia z wrodzonym ciemnym kolorem, przebarwieniem zębów na skutek zażywania w przeszłości leków, np. antybiotyków - tetracykli, czy naturalnym ciemnieniem zębów pod wpływem spożywanych substancji barwiących.
TDZ: Jak bardzo można wybielić zęby i jak długo utrzyma się ten efekt?
A.K.: Zęby mogą być jaśniejsze o kilka odcieni, co oznacza, że efekt jest wyraźnie widoczny. Najczęściej utrzymuje się od kilku miesięcy do kilku lat. Jest to jednak proces indywidualny. Na trwałość wybielania mają wpływ nawyki żywieniowe i przestrzeganie zasad higieny.
TDZ: Czy w trakcie zabiegu wybielają się także plomby?
A.K.: Wypełnienia nie zmieniają swojego koloru pod wpływem środka wybielającego. Może się okazać, że po ustabilizowaniu się nowego koloru zębów (po około 2 tygodniach) niektóre wypełnienia będą wymagały wymiany.
TDZ: Czy wybielanie jest bezpieczne?
A.K.: Rozjaśnianie zębów stosuje się od przeszło 20 lat. Najczęściej stosowanymi i najbezpieczniejszymi substancjami w zabiegu wybielania są nadtlenki (nadtlenek karbamidu i nadtlenek wodoru). Przeprowadzane różne niezależne badania nie wykazały negatywnego wpływu prawidłowo zaleconego przez lekarza środka wybielającego na strukturę i skład chemiczny własnych zębów Pacjenta.
TDZ: Jakie są zalecenia po wybielaniu?
A.K.: Przez kilka dni po zabiegu należy pić tylko wodę i ograniczyć jedzenie. Przez 24 godziny należy unikać spożywania potraw gorących lub bardzo zimnych. Przez następne dwa, do kilku dni, stosować tzw. białą dietę, polegającą na wyeliminowaniu z jadłospisu wszelkich substancji intensywnie barwiących, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, soki owocowe, coca cola, jagody, sosy do makaronu, potrawy z curry, barszcz, arbuz, itp. Należy pić dużo wody mineralnej, w celu ponownego uwodnienia zębów, oraz prawidłowo przeprowadzać codzienne czyszczenie zębów. Lekarz prowadzący może także zalecić nam stosowanie specjalnych płukanek do ust.
TDZ: Serdecznie dziękujemy za rozmowę.
Pełny, niczym nie skrępowany, piękny biały uśmiech poprawia samopoczucie, dodaje pewności, zmienia podejście do siebie i innych. Mając białe zęby, chętnie i częściej się uśmiechamy.
„W uśmiechu kobiety tkwią wielkie tajemnice”, Rembrandt.
(red.)
* * *
Profesjonalnie zaplanowany proces wybielania jest kilkuetapowy:
- Przygotowania zębów do wybielania:
- Usunięcia kamienia nazębnego i osadu
- Usunięcia osadu z przestrzeni międzyzębowych
- Wymiana nieszczelnych wypełnień na wypełnienia tymczasowe
- Po wybielaniu zaleca się przeprowadzenie fluoryzacji
Źródło: http://denmed.bydgoszcz.pl/