Polkom potrzebny jest „zdrowy egoizm” - podsumowanie debaty Vital Forum 2014
Ponad 60 znamienitych prelegentów i 350 uczestników z całej Polski wzięło udział w Vital Forum – ogólnopolskiej debacie nad zdrowiem kobiet. Paneliści – eksperci z wielu obszarów medycyny, zdrowia publicznego, socjologii i psychologii społecznej, a także przedstawiciele samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych – zastanawiali się, w jaki sposób skłonić kobiety do zadbania o siebie poprzez zmianę sposobu żywienia, aktywność ruchową, rzucenie palenia, korzystanie z badań profilaktycznych oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. „Kobiety powinny się nauczyć zdrowego egoizmu. A mają się od kogo uczyć – od mężczyzn” – radził socjolog, Tomasz Sobierajski.
Ze zrealizowanych na potrzeby VITAL FORUM filmowych sond przeprowadzonych wśród mieszkanek Mazowsza wyłania się obraz statystycznej Polki: świadomej konieczności zmiany diety, regularnego wykonywania badań, ale odkładającej swoje potrzeby „na później”, kobiety zmęczonej, zestresowanej, dźwigającej na sobie problemy całej rodziny. Taki obraz potwierdzają statystyki, jakie można znaleźć w Raporcie „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia”, który stoi u genezy VITAL FORUM.
Wnioski są paradoksalnie proste: Polki powinny częściej uprawiać sport dostosowany do swojego wieku i możliwości, pamiętać o regularnych posiłkach i świadomym wyborze produktów podczas zakupów, rzucić palenie – przyczynę coraz liczniej diagnozowanego raka płuc, częściej korzystać z porad specjalistów, gdy zbyt długo czują smutek i przygnębienie (depresja to choroba, która prowadzi do uzależnień, samobójstw i działa destrukcyjnie na całą rodzinę). Jak do tego doprowadzić? Wszyscy są zgodni, że niezbędna jest zmiana polityki zdrowotnej państwa, która np. rozwiązywałaby problem ograniczenia dostępu do programów profilaktycznych dla kobiet po 69 roku życia, czy wprowadzenie obowiązkowych badań dla kobiet w ramach badań pracowniczych. Ważna jest również współpraca samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi oraz biznesem na rzecz edukacji prozdrowotnej – poczynając od dzieci, poprzez mieszkańców wsi i mniejszych ośrodków oraz otwartość na inicjatywy oddolne. I na koniec: konieczna jest zmiana priorytetów w podejściu kobiet do swojego zdrowia, świadomość, że dzisiejsze zaniedbania doprowadzą do nieodwracalnych szkód na naszym organizmie i psychice. - Uprawianie sportu nie wymaga dużych pieniędzy, a niesie za sobą zarówno korzyści fizjologiczne, biochemiczne i psychologiczne. Dlatego zadaniem samorządów, klubów sportowych, a nawet dużych firm jest stworzenie mody na aktywne spędzanie wolnego czasu. To trzeba propagować i wspierać, bo z czasem przyniesie wymierne korzyści - mówi Marcin Łopucki, trener fitness, jeden z panelistów Vital Forum. Podobnego zdania była Grażyna Wyczałkowska, lokalna liderka z Zielonej Góry. – Każdy lek można zastąpić ruchem, ale ruchu nie zastąpimy żadnym lekiem – mówiła.
Jednym z tematów Vital Forum były także nowotwory, m.in. rak płuca, ponieważ w Polsce rocznie ponad 6 tys. kobiet słyszy taką diagnozę. Jak podkreślał prof. Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie, rak płuca to schorzenie, które występuje prawie wyłącznie wśród palaczy tytoniu. Zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa związane z marketingiem papierosów typu „slim”, który zachęca kobiety do palenia poprzez stwarzanie pozorów mniejszej szkodliwości i budowanie pozytywnego skojarzenia slim = szczupły. Opakowania papierosów są dziś kolorowe, podobne do szminek - zachęcają szczególnie młode dziewczyny do palenia. Takie podejście do „mody” i sposobów na przynależność do jakiejś grupy społecznej jest błędne. Podobnie jak poddawanie się presji otoczenia dotyczącej np. pięknego wyglądu – bez względu na racjonalne przesłanki jak problemy ortopedyczne będące skutkiem długotrwałego chodzenia w zbyt wysokich butach, skoki wagi ciała – efekt chwilowej modzie „na dietę x”, czy też wczesne starzenie się skóry wskutek nadmiernej ekspozycji na naturalne bądź sztuczne promieniowanie.
- Nadmierna ekspozycja ciała na słońce przyspiesza proces starzenia się skóry, po drugie zwiększa ryzyko powstawania groźnych chorób. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów, które będą ją chronić i dostarczać najpotrzebniejszych składników – podkreślała dr. n. farm. Katarzyna Rogiewicz, Z-ca Dyrektora Pionu Badań i Rozwoju z firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris. Z kolei o diecie i zdrowym żywieniu mówiła Agnieszka Piskała, starszy specjalista ds. żywienia Nestlé Polska, Partner Vital Forum. - Zdrowe odżywianie to filozofia, sposób myślenia i życia. Wrogiem polskiej kuchni jest „żywieniowa niewiedza” i zamęt informacyjny, co absolutnie nie powinna nas zwalniać z dbania o własne zdrowie. Dlatego kobieta robiąc codzienne zakupy powinna starannie czytać etykiety i wszelkie informacje na opakowaniu – apelowała.
Wiele miejsca poświęcono także chorobom układu krążenia, nowotworom oraz chorobom przewlekłym – jak depresja czy reumatoidalne zapalenie stawów, które wprawdzie wprost do śmierci nie prowadzą, ale zdecydowanie obniżają jakość życia pań i podnoszą społeczne koszty zbyt późnej diagnozy.
Twórcy i uczestnicy Vital Forum podkreślali także, że zdrowa i witalna Polska to Polka przezorna, która racjonalnie myśli o przyszłości. - Polki koncentrują się na dbaniu o dom oraz rodzinę. Zapominają jednak o sobie. A przecież jeżeli nie zadbają o siebie i swoje zdrowie, to nie będą mogły zadbać o najbliższych. Należy więc uświadomić kobietom, że tak samo ważna jak rodzina są one same – podkreślała Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej z ING Życie, który był partnerem strategicznym wydarzenia. - Panie powinny troszczyć się o swoje zdrowie w różnych aspektach – medycznym, psychologicznym oraz finansowym. Zabezpieczenie finansowe na wypadek poważnej choroby daje możliwość szybszego podjęcia leczenia, a także poczucie bezpieczeństwa, że cokolwiek się stanie, chory i jego rodzina otrzymają wsparcie.
Organizatorzy marcowej debaty wierzą, że zdobyta podczas dyskusji wiedza oraz zaprezentowane przykłady działań prozdrowotnych przełożą się na ich realizację w polskich miastach i gminach. – Z chęcią pomożemy i będziemy kibicować samorządom, które będą chciały wdrażać programy profilaktyczne zainspirowane naszą debatą. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zaprezentujemy takie przykłady - zapowiada Marek Kustosz, współorganizator Vital Forum.
Dwudniową debatę w warszawskim hotelu Westin uświetnił bankiet "Kobiece granie", podczas którego z okolicznościowym recitalem wystąpiła Patrycja Markowska z zespołem. Można było także podziwiać wernisaż Małgorzaty Bańkowskiej oraz pokaz mody najnowszej kolekcji marki Adrian - dla kobiet odważnych i nowoczesnych oraz na specjalne okazje np. z suptelnymi kryształkami Swarovskiego. Imprezę poprowadziła Ilona Felicjańska.
Gospodarzami paneli było wielu dziennikarzy reprezentujących różne media, m.in. Hanna Lis, Beata Sadowska, Iwona Kubicz, Monika Richardson, Renata Furman, Anna Wendzikowska, Wojciech Jagielski czy Iwona Schymalla. Wśród panelistów pojawiły się dr Maria Rotkiel, Kazimiera Szczuka, Henryka Krzywonos, Ilona Felicjańska, Katarzyna Kwiatkowska, Kamila Szczawińska oraz dr Irena Eris – ambasadorka VITAL FORUM. Środowisko medyczne podczas Vital Forum reprezentowali m.in. prof. Antonina Ostrowska, prof. Danuta Czarnecka, prof. Anna Członkowska, prof. Violetta Skrzypulec – Plinta, prof. Maciej Krzakowski, prof. Aleksander Araszkiewicz i prof. Cezary Szczylik.
VITAL FORUM jest częścią kampanii społecznej WITALNA POLKA, której celem jest zaapelowanie do kobiet, by zaczęły dbać o swoje zdrowie. To dla ni swtorzone zotało bezpłatne wydawnictwo poradnikowe „Witalna Polka” dostępne na stronie www.vitalforum.pl.
Organizatorami Vital Forum byli: Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet, CAE Agency, F2F Evolution, Fama PR i Musicart. Partnerami wydarzenia zostały firmy: ING Życie (Partner Stategiczny), Adrian Fabryka Rajstop (Partner Generalny), Laboratorium Kosmetyczne dr Irena Eris, Nestle oraz LOT.