Sport to zdrowie? Bieganie to sposób na życie!
Zdrowy styl życia, sposób na nudę, lekarstwo na stres – to tylko część motywacji biegaczy amatorów. Niektórzy swoje treningi poświęcają na przygotowanie do imprez biegowych, inni traktują je hobbystycznie. Dla wielu udział w zawodach nie musi od razu oznaczać medalu Mistrzostw Świata.
Biegają głównie dla siebie, ale chętnie angażują się w wydarzenia charytatywne, żeby wspierać innych i pokonywać własne słabości. Przedstawiciele biznesu już wkrótce wystartują w 4. edycji Poland Business Run. Pobiegną, żeby pomóc innym stanąć na nogi.
Polacy podążają za ogólnoświatowym trendem - lubimy biegać i właśnie tę formę aktywności fizycznej wybieramy najczęściej. Jak wynika z Raportu Narodowy Spis Biegaczy 2014 przygotowanego przez portal Polska Biega, aż 94% biegaczy za główną motywację do podjęcia aktywności fizycznej uznaje aspekt zdrowotny. Kolejnym istotnym czynnikiem jest przyjemność z biegania, uznanie go za formę relaksu. Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że powinniśmy traktować bieganie jako rodzaj miejskiego hobby, które narodziło się w odpowiedzi na stresujący tryb życia, problemy w pracy, czy życiu osobistym. Biegamy, żeby się odprężyć, oderwać od codzienności, odnaleźć wewnętrzną harmonię. Dane zgromadzone w raporcie mówią, że większość biegaczy amatorów stanowią młodzi, pracujący ludzie między 25 a 34 rokiem życia.
Co niezwykle ciekawe, chociaż biegowe motywacje mają głównie charakter osobisty, aż 58% biegaczy startuje w zawodach biegowych. Wynika z tego, że mimo wszystko lubią rywalizację. Kalendarz biegacza jest zapełniony od wiosny po późną jesień - maratony, półmaratony, biegi sztafetowe. Kończąc jedne zawody najczęściej zaczynają myśleć o kolejnych.
Biegamy dla innych
Jednym z wydarzeń wpisanych na stałe w kalendarz każdego biegacza jest Poland Business Run -charytatywny bieg sztafetowy skierowany do sektora biznesowego. Dochód z niego zostanie przeznaczony na zakup protez dla podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Tegoroczna, czwarta już edycja odbędzie równolegle w 6 miastach Polski: Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Wrocławiu. Do udziału w wydarzeniu zgłaszają się pięcioosobowe zespoły. Każdy z zawodników musi pokonać dystans 3,8 km, może go przebiec lub przejść, technika nie ma znaczenia. Liczy się cel i przyświecająca mu idea, w myśl której: Dwie nogi wystarczą… by pomóc!
Wielkie przygotowania
Uczestnicy Poland Business Run pobiegną ulicami miast już 6 września, na szlifowanie formy zostało zatem niewiele czasu. Najwyższa pora pomyśleć o przygotowaniu do tego wydarzenia. Nawet biegacz amator nie powinien zapominać o konieczności rozgrzewki. Nic więc dziwnego, że organizatorzy postanowili zadbać o kondycję zarejestrowanych uczestników. W miastach biorących udział w wydarzeniu odbywać się będą bezpłatne, otwarte treningi, które przygotują biegaczy do podjęcia wysiłku i pomogą uniknąć kontuzji.
Biegamy dla siebie
Fani biegania, niezależnie od tego, czy za porę treningu obierają wieczory, czy poranki i jakie dystanse pokonują, mogą czuć się mistrzami. Codzienne treningi pomagają im pokonywać własne słabości. Hektolitry potu, zadyszka, zmęczenie mięśni – a później… satysfakcja, poprawa kondycji, zgrabna sylwetka. Każdego dnia przekraczają swoje granice, stają się lepsi, bardziej wytrzymali i szczęśliwsi.
Dodatkową zaletą biegania jest jego demokratyczny charakter! Biegać może każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku, płci, stopnia zaawansowania. Amatorskie bieganie jest właściwie bezkosztowe, wystarczy para wygodnych butów. Biegacz nie musi być sprinterem, ani maratończykiem, nie musi od razu zdobywać medalu Mistrzostw Europy, ale regularnie trenując może zrobić coś dla samego siebie, swojego zdrowia, a także… dla innych.
Nie biegniesz? Pomóż bardziej!
Czynny udział w Poland Business Run to tylko jedna z możliwych form pomocy podopiecznym Fundacji. Warto pamiętać o akcji Pomagam bardziej - wystarczy wejść na stronę internetową www.polandbusinessrun.pl, wybrać miasto, a następnie w zakładce „Uczestnicy”, dokonać wyboru drużyny i za pośrednictwem formularza wpłacić środki na konto Fundacji. Zespół, który do dnia biegu zbierze największą kwotę zostanie zwycięzcą najważniejszej, charytatywnej kategorii. Środki te, tak samo jak wszystkie wpływy z opłat startowych, zostaną skierowane bezpośrednio na rzecz podopiecznych Fundacji.
***
Poland Business Run to charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety, który rozpoczyna się jednocześnie w różnych miastach Polski. Celem inicjatywy jest pomoc podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, wspierającej osoby, które w wyniku różnych zrządzeń losu zostały poddane amputacji.
W 2014 roku w jego ramach odbyły się: Kraków Business Run, Poznań Business Run i Katowice Business Run, Łódź Busienss Run i Warszawa Business Run. Łącznie wzięło w nich udział prawie 10 000 osób i zebrano blisko 750 000 zł, dzięki którym możliwa była pomoc 18 podopiecznych Fundacji. W 2015 roku, 6. września, w 6 miastach Polski wystartuje 15 000 osób.
Przyłącz się! Dwie nogi wystarczą, by pomóc.
www.polandbusinessrun.pl
Podaj dalej!
Organizatorzy i sponsorzy Poland Business Run:
Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty
Kraków: Luxoft, UBS, Radisson Blue Hotel, Zarząd Infrastruktury Sportowej, Kraków.pl, Euro Clear, Epam
Poznań: Century Link Technology Solutions, Franklin Templeton Investments, Man Accounting Center, Miasto Poznań, Volkswagen Group Polska, Uniwersytet Ekonomiczny
Katowice: Miasto Katowice, Capgemini Polska Sp. z o.o., Kroll Ontrack.
Łódź: Infosys, Lean Passion , Miasto Łódź
Warszawa: Accenture, AIG Lincoln, Goldman Sachs, Marriott Warsaw, BNP Paribas Securities Services , MSLGROUP, HAYS, HP, Backer &McKenzie , CBRE, WTT, The Park Warsaw, PGE, Miasto Warszawa
Wrocław: BNY Mellon, Luxoft, Toyota Centrum Wrocław, UBS
Partnerzy strategiczni: ABSL, ARAW, eCloud24, Małgosia Baczyńska
Partnerzy medialni: Rzeczpospolita, RMF FM, Bieganie, BRIEF, Czas na bieganie, Eurobuild, Facility Manager, Harvard Business Review, MICE Poland, Outsourcing&More, Poland Today, Tak dla zdrowia, Warsaw Business Journal.