Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Innowacyjny zabieg balonoplastyki

Co trzeci Polak przynajmniej raz w życiu przeszedł ostre zapalenie zatok, a co piąty cierpi z powodu przewlekłej infekcji. Specjaliści szacują, że 7 na 10 przypadków bólów głowy uznawanych przez pacjentów za ból migrenowy, w rzeczywistości jest objawem chorych zatok.

Na szczęście dzisiejsza medycyna proponuje mało inwazyjne i bardzo skuteczne metody leczenia zatok, takie jak innowacyjna metoda balonoplastyki XprESS LOProfile, którą jako pierwsze w Polsce i drugie w Europie, zastosowało Centrum Medyczne MML.

Jesień i zima to czas przeziębień i kataru. To właśnie teraz w powietrzu krąży najwięcej wirusów, bakterii i grzybów, które z powodzeniem atakują nasz osłabiony brakiem witamin i słońca, układ odpornościowy. Zwykle infekcja przechodzi sama, wspomagana jedynie lekami bez recepty lub domowymi sposobami. Kiedy jednak katar staje się uporczywy i wyjątkowo obfity, upośledzając węch, kiedy gęsta wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła, a każde nachylenie się powoduje silny ból głowy, wszystko wskazuje na to, że przeziębienie przerodziło się w zapalenie zatok.

Zapalenie zatok najczęściej pojawia się jako powikłanie infekcji górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj do rozwoju choroby przyczyniają się wirusy (tzw. rynowirusy, koronawirusy lub wirusy grypy różnych typów). Problem z zatokami może mieć jednak również podłoże alergiczne. Około połowa przypadków zapaleń pojawia się właśnie w skutek reakcji uczuleniowej. Do innych czynników sprzyjających rozwojowi choroby należą ropnie zębów i częste inne infekcje bakteryjne lub grzybicze.

Tylko nie punkcja!

Leczenie zatok kojarzy się często z wizją bolesnej punkcji lub wielotygodniowej antybiotykoterapii. Z tego powodu wielu pacjentów nie decyduje się na wizytę u laryngologa. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie zatok może być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i nie musi się wiązać z nieprzyjemnymi zabiegami czy długą rekonwalescencją.

Od wielu lat w Polsce są już dostępne nowoczesne, skuteczne i małoinwazyjne zabiegi endoskopowe. Jedną z nich jest metoda MIST (z ang. Minimally Invasive Sinus Technique) - Minimalnie Inwazyjna Technika Zatokowa, pozwalająca na skrócenie zabiegu do 60 minut i dzięki zastosowaniu opatrunków żelowych wspomagających gojenie, powrotu do codziennych obowiązków w ciągu 3 dni.

Jeszcze nowocześniejsza i mniej uciążliwa dla pacjenta jest metoda cewnikowania endoskopowego zatok, nazywana potocznie balonikowaniem lub balonoplastyką zatok. Podczas takiego zabiegu do naturalnego ujścia zatok wprowadzany jest niewielki cewnik z balonikiem, który napełniany jest płynem pod ciśnieniem. Pozwala to na skuteczne i trwałe, udrożnienie ujść zablokowanych zatok i wypłukanie zalegającej w nich wydzieliny.

Podążając za światowymi trendami

Dzisiejsza laryngologia stawia sobie za cel nie tylko skuteczne leczenie pacjentów, ale również dbałość o ich komfort i maksymalne skrócenie czasu rekonwalescencji. W zgodzie z tymi założeniami Centrum Medyczne MML, jako pierwsza placówka w Polsce i druga w Europie wprowadziła do swojej oferty popularny i ceniony w Stanach Zjednoczonych zabieg balonoplastyki XprESS LOProfile.

Ta metoda dzięki zastosowaniu specjalnej sondy, rozwiązań światłowodowych oraz niewielkiej średnicy przewodów umożliwia leczenie zatok w warunkach ambulatoryjnych, z wykluczeniem narkozy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy dodatkowym podaniu leków obniżających aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że nie wymaga nawet zakładania opatrunków” – podkreśla dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog z Centrum Medycznego MML w Warszawie.

Nową metodę XprESS LOProfile po raz pierwszy w Europie zastosowano w Wielkiej Brytanii. Polska, dzięki CM MML, wprowadza ją jako drugi kraj. W Stanach Zjednoczonych wykonano już ponad 100 tys. zabiegów z użyciem tej techniki.

XprESS LOProfile jest ulepszoną i unowocześnioną metodą balonikowania. Daje jeszcze bardziej trwałe efekty terapeutyczne, zapewniając pacjentowi możliwość szybkiego powrotu do codziennych obowiązków. Dzięki minimalnej ingerencji w struktury nosa, śluzówki i zatok, metoda ta jest odpowiednia również dla dzieci. U nich jednak należy zastosować narkozę lub silniejszą sedację (obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych bez wyłączenia świadomości). Zabieg można wykonywać u dzieci od 5 roku życia.

Na zdj. dr Michał Michalik, otolaryngolog z Centrum Medycznego MML w Warszawie

Dzięki zastosowaniu plastycznej końcówki urządzenia oraz dużemu wyborowi rozmiarów baloników metoda jest przydatna zarówno do leczenia zatok czołowych, klinowych jak i szczękowych.

XprESS LOProfile polega na wprowadzeniu przez nos do zatoki sondy i otwarcie u jej ujścia „balonika”, który udrożnia ją, umożliwiając odprowadzenie zalegającej wydzieliny, a także daje dostęp tlenu, który uniemożliwia rozwój bakterii beztlenowych. Udrożnienie przekształca drogę odpływu z zatoki dzięki przemieszczeniu sąsiednich struktur kostnych i okołozatokowych, redukując ilość usuwanej tkanki w porównaniu do klasycznych zabiegów.

Randomizowane badanie kliniczne REMODEL z grupą kontrolną, sponsorowane przez firmę Entellus Medical wykazało, że skuteczność balonoplastyki XprESS LOProfile była porównywalna z najczęściej stosowaną metodą operacyjną. Korzyści z zastosowania innowacyjnej metody polegały na znacznie szybszym powrocie do normalnej aktywności (po 1,6 dnia w przypadku balonoplastyki i po 4,8 dnia w przypadku metody operacyjnej), ograniczeniu zażywania leków przeciwbólowych i antybiotyków.

Na przestrzeni ostatnich lat obraz światowej laryngologii znacząco się zmienił.  Krwawe, bolesne i wymagające długiej rekonwalescencji operacje, stopniowo zastępują nowoczesne, małoinwazyjne, a co najważniejsze bardziej skuteczne metody. Zabiegi laryngologiczne XXI wieku bardziej przypominają wizytę u stomatologa niż jakąkolwiek operację. Dziś liczy się to, aby pacjent, zadowolony z efektów terapii, mógł jak najszybciej wrócić do swoich obowiązków.

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł