Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Bez migdałków, bez problemów

 

Zadaniem migdałków jest ochrona organizmu przed drobnoustrojami. Niejednokrotnie same stają się one jednak źródłem dolegliwości zdrowotnych, które dotykają głównie najmłodszych. W takiej sytuacji warto skonsultować z laryngologiem ich usunięcie.

Do czego służą migdałki?

Migdałki podniebienne znajdują się po obu stronach gardła, między grzbietem języka a języczkiem, który wyrasta z podniebienia. Migdałek gardłowy znajduje się w noso-gardle. Produkują one antygeny, które z kolei wytwarzają przeciwciała. To one bronią malucha przed drobnoustrojami, które często znajdują się na przedmiotach lub pożywieniu. Im mniejsze dziecko, tym rola migdałków jest ważniejsza i stanowi ważny element układu odpornościowego. – Wraz z dojrzewaniem dziecka, produkowanych przez antygeny przeciwciał jest coraz mniej, co sprawia, że zapewniana przez nie ochrona staje się mniej skuteczna – mówi dr n. med. Aleksandra Krokowicz, laryngolog z poznańskiego szpitala i przychodni MedPolonia.

Moment, w którym migdałki zaczynają stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nie jego ochronę, pojawia się w chwili, gdy produkujące coraz mniej antygenów narządy stają się siedliskiem drobnoustrojów, przed którymi pierwotnie broniły organizm. Sytuacja ta może mieć negatywny wpływ, gdy malec zaczyna wykazywać niepokojące objawy takie, jak częste stany zapalne gardła, zaburzenia mowy, problemy z połykaniem, chrapanie, nawracający stan zapalny uszu, a nawet niedosłuch. Przyczyną tych dolegliwości bardzo często okazują się choroby migdałków, spowodowane infekcją drobnoustrojową.

Dolegliwości trwale usunięte

Usuwanie migdałków podniebiennych, zwane fachowo tonsillektomią oraz usuwanie migdałka gardłowego, zwane fachowo adenotomią, jest powszechnym zabiegiem stosowanym od wielu lat. Przewlekła angina może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego. W przypadku problemów ze słuchem u dziecka powodem może być przerośnięty migdałek gardłowy, który zatyka część trąbki słuchowej, co kończy się nierzadko niedosłuchem lub zapaleniem ucha środkowego - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Krokowicz z MedPolonii.

Decyzja o usunięciu migdałków zapada po konsultacji z laryngologiem. Sam zabieg poprzedzony jest szeregiem podstawowych badań, by upewnić się, iż mały pacjent jest w optymalnym stanie do przeprowadzenia operacji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu nowoczesnych i bezpiecznych środków znieczulających, co zapewnia komfort dziecku i spokój jego rodzicom. Obecnie przeprowadza się go metodą klasyczną, za pomocą noża harmonicznego lub techniki laserowej. Po operacji mały pacjent powinien pozostać pod opieką lekarzy przez 1-2 dni. Gojenie się rany jest szybkie, lecz by nie zaburzyć tego procesu, dieta dziecka składa się z płynów i pokarmów półpłynnych. Maluch potrzebuje ok. 1-2 tygodni odpoczynku, by następnie z uśmiechem na twarzy znów móc poświęcić się zabawom.

Korzyści dla zdrowia

Największą zaletą usunięcia migdałków jest pozbycie się jednego z głównych siedlisk drobnoustrojów odpowiedzialnych za liczne dolegliwości nękające zdrowie malca, a także spokój jego rodziców. Pozbawiony zakażonych migdałków organizm staje się coraz bardziej odporny na choroby, które dotąd często powracały pomimo leczenia środkami farmaceutycznymi. – Przy miejscowych dolegliwościach, takich, jak problemy ze słuchem czy mową, poprawa widoczna jest niemal od razu. Dzięki udrożnieniu dróg oddechowych, dziecko może swobodniej mówić i lepiej słyszeć - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Krokowicz z MedPolonii. Ponadto usunięcie chorych migdałków niesie za sobą korzyści na przyszłość, gdy nawet drobne infekcje spowodować mogą bóle mięśni i stawów, zapalenie nerek czy bezdech senny. Parafrazując stare powiedzenie można rzec, iż „Co Jaś za dziecka wyleczy, na to Jan chorował nie będzie”.

Z cyklu: „Odchudzanie? - co nie pyka - zdaniem psychodietetyka

Psychodietyk - osoba , która pracuje z klientem nad psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej wagi ciała i zdrowego stylu życia poprzez:

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł