Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Łagodzenie skutków zabiegów laserowych


Zabiegi laserowe cieszą się coraz większą popularnością. Korzystamy z nich, by usnąć niedoskonałości i/lub wyglądać młodziej. Niestety, mogą pojawić się skutki uboczne np. zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie czy nawet krwawienie. Aby im zapobiec niezbędne jest stosowanie kremów, zawierających wyciągi z silnych, roślinnych antyoksydantów.

 

Zabiegi laserowe – na czym polegają?

Zabiegi laserowe to oddziaływanie na skórę, światłem lasera, za pomocą głowicy. Pożądany efekt terapeutyczny jest wywoływany przez zamianę energii promieni laserowych na inny rodzaj energii. Laser o małej sile promieniowania pobudza aktywność biologiczną, silne światło ją opóźnia, a bardzo silne może ją hamować. Szeroki zakres fal pozwala na dopasowanie do różnych typów skóry i zmian na niej.

Najbardziej popularne zabiegi

Laseroterapię można wykorzystywać do różnych celów, w zależności od typu lasera i jego ustawień, czasu naświetlania, a także powierzchni, na której przeprowadzany będzie zabieg. Najbardziej popularne zabiegi to:

- depilacja laserowa

- redukcja przebarwień, blizn czy rozstępów

- zamykanie naczynek.

Jakie mogą być skutki zabiegów laserowych?

1. Laser bardziej agresywny

Tradycyjne lasery ablacyjne powodują waporyzację (parowanie) wierzchniej warstwy skóry. Zabieg ten może powodować ból, dlatego często, przed jego rozpoczęciem, stosuje się miejscowe znieczulenie. Terapia laserem ablacyjnym wymaga niekiedy kilkutygodniowego okresu rekonwalescencji, gdyż może powodować:

- krwawienie

- rumienie

- złuszczanie.

2. Laser mniej agresywny

Z kolei mniej intensywne - lasery nieablacyjne, zwykle nie wymagają znieczulenia, ani okresu rekonwalescencji. Mogą jednak pozostawiać:

- zaczerwienienie twarzy (rumień)

- obrzęk

- swędzenie.

Objawy te ustępują zwykle po kilku dniach, chociaż zaczerwieniona skóra może utrzymywać się przez wiele tygodni.

Przeciwutleniacze z wyciągów roślinnych.

Przy dolegliwościach skórnych, wywołanych promieniowaniem laserowym stosować można krem RadioProtect, który zawiera naturalne wyciągi z roślin leczniczych:

- ostropestu plamistego

- rdestu japońskiego.

Zawierają one silne antyoksydanty, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników tj.:

- resweratrol

- silybinę.

To składniki, które przyspieszają gojenie ran na błonach śluzowych i skórze oraz stymulują powstawanie nabłonka. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, ponadto zapobiegają obrzękom i wysiękom. Przeciwdziałają zmianom zwyrodnieniowym tkanki (nabłonkowej i łącznej) naczyń krwionośnych. Skład preparatu uzupełniono o pantenol, oliwę z oliwek, skwalen i glicerynę, które dostarczają skórze witamin (B5, C, E, F).

Taka formuła pozwala na stosowanie produktu na skórę z dolegliwościami wywołanymi promieniowaniem jonizującym (radioterapia), UV oraz po zabiegach laserowych. Krem skutecznie:

- koi i łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry

- zmniejsza uczucie gorąca i pieczenia

- nawilża i natłuszcza skórę, dostarcza jej składników odżywczych

- regeneruje skórę i znormalizuje procesy komórkowe.

Współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia, dostarcza nam rozwiązania, pomagające usunąć niedoskonałości na skórze, zabiegi laserowe jest jednym z nich. Dzięki temu wyglądamy i czujemy się lepiej. Nie zapominajmy jednak skutkach ubocznych i starajmy się je minimalizować.

http://www.aureapharma.eu/radio-protect

wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych

wzmocnienie motywacji

zmianę niesprzyjających przekonań i zachowań

wzmacnianie poczucia własnej wartości

regulację emocji , dzięki którym możliwa jest eliminacja nadmiernego jedzenia



Mechanizm oszczędnościowego genotypu czyli dlaczego diety są nieskuteczne?

Po utracie upragnionych kilogramów będących skutkiem stosowania diety przynajmniej 90% osób powróci do swojej normalnej wagi, a często nawet ją przekroczy. Dzieje się tak dlatego, że zastosowanie diety wyzwala w naszym organizmie niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu, które posiadamy w spadku od ewolucji.

Powrót do poprzedniej wagi po zakończeniu diety nie jest związany z brakiem siły woli jak większość z nas myśli, ale z mechanizmem fizjologicznym jaki ewolucja wbudowała w nasze organizmy , byśmy mogli przetrwać jako gatunek ludzki czasu chłodu i głodu. Nosi on nazwę mechanizm oszczędnościowego genotypu. Obrazowo mówiąc: jeśli mamy do czynienia z dwoma jednojajowymi bliźniakami a jeden z nich przeszedł dietę, to jeśli po jej zakończeniu zje tyle samo co brat bliźniak , który na diecie nie był, to ten pierwszy przytyje a ten drugi nie. Podczas chudnięcia organizm przestawia swój metabolizm tak, aby uzyskać z określonej ilości pokarmu więcej kalorii i w miarę możliwości zaczyna gromadzić zapasy. To trochę tak jakby zaczął myśleć: ,,skoro teraz brakuje jedzenia, to trzeba się przygotować na taką ewentualność w przyszłości i zgromadzić rezerwy…”

Każda osoba, która stosowała diety odchudzające, polegające na radykalnej zmianie składników żywieniowych a także ich racji, po powrocie do ,,normalnego odżywiania’ ’poczuje, że jego łaknienie jest większe a ta sama ilość pokarmu wywołuje większy wzrost otyłości. Te mechanizmy metaboliczne są tym wyraźniejsze, im częściej ktoś dietę stosował.

Co zatem zamiast diety odchudzającej?

Dobre, zdrowe nawyki żywieniowe pozwalają utrzymać nasz organizm w dobrej formie zarówno psychicznej jak i fizycznej. Raz wypracowany nawyk, ukształtowany w naszej psychice jako pożądany, pozostaje z nami do końca życia. Zatem kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych to długi proces ale niewątpliwie wpływa na lepszą kondycje całego organizmu-tak fizyczną jak i psychiczną.

Anna Proch psycholog, psychodietetyk


 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł