Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Osteoporoza - tajemnice kości

U kobiet ryzyko zachorowania na osteoporozę rośnie najbardziej w okresie menopauzy – spada wtedy poziom hormonów i proces niszczenia tkanki kostnej staje się szybszy – prowadzi to do zrzeszotnienia kości. Zdarza się, że na osteoporozę chorują też młode osoby, nawet po 35. roku życia.


Osteoporoza może być skutkiem złego wchłaniania wapnia, drastycznej diety odchudzającej lub zażywania niektórych leków. Palenie, alkohol i brak ruchu również przyczyniają się do jej rozwijania. Może też być dziedziczna.


Jakie są objawy osteoporozy?
Niepokój powinny budzić uporczywe, nawracające bóle stawów – szczególnie bioder. Osteoporoza przez lata rozwija się bezobjawowo. Chorobę „demaskuje” w końcu pęknięcie lub złamanie kości spowodowane banalnym urazem podczas codziennych czynności.


Jakie badania są ważne?

Densytometria – określa gęstość i stan kości. Badanie zleca lekarz rodzinny, jest ono refundowane przez NFZ. Odpłatne kosztuje ok. 40 zł. Wynik badania informuje, czy istnieje zagrożenie osteoporozą. Jeśli tak, to w jakim stopniu. Lekarz zleca też diagnozę określającą poziom wapnia i fosforu we krwi, fosfatazę alkaliczną, OB i poziom wapnia w dobowej zbiórce moczu. Dzięki nowoczesnym metodom osteoporozę rozpoznają także dentyści - choroba osłabia kości, które utrzymują zęby w żuchwie – w okolicy jedynek, dwójek, trójek.


Jak zatrzymać chorobę?

U pań, u których osteoporoza jest spowodowana niedoborem estrogenów – można zastosować terapię hormonalną zastępczą. U wszystkich pacjentów zalecane jest przyjmowanie preparatów wapnia z witaminą D3, która zwiększa jego przyswajanie.


Jak wzmocnić kości?
Najważniejsza jest racjonalna dieta. Najzdrowiej – spożywać trzy główne posiłki i dwa mniejsze. W jadłospisie powinno znaleźć się mleko i jego przetwory, dostarczające ok. 1000 mg wapnia dziennie. Jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, dzięki temu w organizmie produkuje się witamina D.
Informacje na temat leczenia choroby, specjalistów i badań densytometrycznych – na stronie Krajowego Centrum leczenia Osteoporozy www.KCO.com.pl

W ramach społecznej kampanii tak dla zdrowia zapraszamy na badanie densytometryczne z kości szyjki udowej.

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł