Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Wypowiedz wojnę miażdżycy

Miażdżycę – inaczej arteriosklerozę – zalicza się do najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że w dużym stopniu za jej powstanie odpowiada niewłaściwy tryb życia, złe nawyki żywieniowe oraz stres. Dodatkową przyczyną może być nadciśnienie, zaburzenia krzepnięcia krwi, cukrzyca i hipercholesterolemia.

Miażdżyca polega na odkładaniu się blaszek cholesterolu i innych lipidów na ścianach tętnic – głównie w aorcie, tętnicach wieńcowych i mózgowych. Początkowo proces ten powoduje tylko zwyrodnienie i zwapnienie, ale po pewnym czasie – zwężenie naczyń oraz powstawianie zakrzepów. Nieleczona miażdżyca prowadzi do udarów, choroby wieńcowej, niedokrwienia mózgu i tętniaków.


Pozytywna siła NNKT

Dużą rolę w profilaktyce chorób miażdżycowych odgrywa dieta. Powinna ona obfitować w kwasy omega – zaliczane do grupy NNKT – nienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych, które nie tylko obniżają poziom trójglicerydów i lipoprotein, lecz także podwyższają poziom dobrego cholesterolu HDL. Ponadto polepszają ukrwienie naczyń mięśnia sercowego oraz usprawniają przepływ krwi – zapobiega to zawałom serca i wylewom. Kwasy z grupy NNKT biorą udział w metabolizmie cholesterolu i jego transporcie, hamują agregację płytek krwi, rozszerzają naczynia krwionośne – a co za tym idzie – działają przeciwzakrzepowo.

Kwasy omega – gdzie ich szukać?
Naturalnym źródłem kwasów omega 3 są  ryby morskie – tuńczyk, makrela, dorsz, halibut – oraz oleje roślinne, które obfitują także w kwasy omega 6. Należy pamiętać o właściwej proporcji pomiędzy poszczególnymi frakcjami. Prawidłowo kształtuje się ona 1:3 – omega 3 w stosunku do omega 6. Niestety ten podział często zostaje zaburzony w kierunku nadmiernego spożywania kwasów omega 6, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi, niedotlenienie i zakwaszenie oraz nasilanie zmian zakrzepowych, a w końcu zwiększanie ryzyka powstawania zatorów oraz wzrost reakcji alergicznej.

Bez ruchu ani rusz

 

Ważnym elementem przeciwdziałania antymiażdżycowego jest aktywność fizyczna. Spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze – są nie tylko doskonałym sposobem rozładowania stresu, lecz także wywierają korzystny wpływ na lipoproteiny osocza – to dzięki nim dochodzi do wzrostu pozytywnego cholesterolu HDL oraz redukcji złego cholesterolu LDL, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, poprawy tolerancji glukozy oraz wzrostu wrażliwości tkanek na insulinę.

Polecane suplementy diety:


Preparaty z kwasami omega 3:

  • Olimp gold Omega
  • Omega 3
  • Omega Cardio+Czosnek
  • Galomega,Smartomega

Preparaty z karczochem:

  • Cynarex
  • Hepatil complex
  • Hepason Complex

Dominika Głagolska
mgr farmacji

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł