Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Praca przyjazna rodzinie

Sytuacja młodych rodzin dziś nie jest godna pozazdroszczenia. Jeśli ktoś zdobędzie się na odwagę żeby założyć wcześnie rodzinę i godzić obowiązki z pracą, narażony jest na szereg przeciwności. Po pierwsze, osobie świeżo po studiach ciężko jest znaleźć pracę, dzięki której utrzyma rodzinę. Ten obowiązek najczęściej spoczywa na mężczyźnie, a i tak ma on w tej materii lżej. Kobiecie trudniej jest znaleźć pracę, ponieważ ciąży nad nią piętno obowiązków matki. Dla pracodawcy wiąże się to z utratą pracownicy na okres ciąży i urlopu macierzyńskiego oraz późniejszych zwolnienie z tytułu choroby dziecka. Nie są to jednak kwestie nie do pogodzenia. Wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji. Ułożenie planu odpowiedniego dla poszczególnej rodziny wymaga jednak chwili spokoju. Tej chłodnej oceny sytuacji brakuje samym zainteresowanym, ponieważ będąc w centrum wydarzeń są zbyt zafrasowani walką z codzienności i nie mają czasu na wybieganie myślami w przyszłość.

Problem takich młodych i ambitnych rodzin dostrzegła Grupa ERGO, która w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki stworzyła projekt „Praca przyjazna rodzinie – elastyczne rozwiązania”. W skład grupy wchodzą politolog specjalizujący się w polityce równościowej płci Wioleta Żbikowska-Wolańska, internacjolożka i ekonomistka Kamila Drelich oraz specjalistka ds. szkoleń Dorota Sówka. Twórcy postawili sobie za cel upowszechnienie wśród polskich pracodawców i pracowników, wiedzy o elastycznej formie zatrudnienia. Kampania promocyjno-informacyjna odbywa się poprzez spoty radiowe, artykuły prasowe, relacje dziennikarskie i billboardy. Jednak głównym sposobem promowania idei przyjaznej pracy jest organizacja  jednodniowych konferencji. W przeciągu 18 miesięcy, w okresie od 1 listopada 2010 roku do 30 kwietnia 2012 roku, zaplanowane jest 16 konferencji na terenie całego kraju.

Przedsiębiorstwa oraz pracownicy indywidualni z województwa kujawsko-pomorskiego będą mieli okazję skorzystać z projektu w marcu 2012 roku. Zgłoszenia odbywają się przez Internet. Podczas konferencji można dowiedzieć się jaki jest stereotyp płciowy na rynku pracy, jaka jest dokładnie perspektywa kobieca oraz na czym właściwie polegają elastyczne formy zatrudnienia na przykładzie małych przedsiębiorstw.

Elastyczność form zatrudnienia opiera się przede wszystkim na formie telepracy. Uogólniając jest to typ pracy wykonywany przy użyciu komputera lub innych form telekomunikacyjnych. Taka forma pracy wciąż nie zdobyła większego zaufania pracodawców i pracowników. Niestandardowe zatrudnienie wydaje się być niepewne, ponieważ nie mamy poczucia przynależności do firmy i nie spotykamy się z innymi pracownikami, przez co nie ma integracji w grupie. Osobom słabo zorganizowanym i wątłym psychicznie trudniej działać bez wsparcia grupy, która scala się w walce ze wspólnym wrogiem - szefem. Warto się przekonać do telepracy jak najszybciej, puki rynek nie jest wyczerpany. Telepracownik powinien odznaczać się samodyscypliną i automotywacją. Co więcej jest to idealna praca dla kobiet w ciąży i na urlopie macierzyńskim. Nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Telepraca jest również przydatna podczas urlopu tacierzyńskiego. Inną formą uelastycznienia pracy jest zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin. Utrudnia to pełne wykorzystanie potencjału pracownika, ale nie pozwala mu na całkowitą utratę kontaktów z środowiskiem zawodowym.

Elastyczność to umiejętność dostosowania się między innymi do nowych warunków życia. Jeśli ktoś nie potrafi lub po prostu nie chce oddać się rozwojowi tylko jednej sfery życia, powinien ustosunkować się do swoich ambicji po przyjacielsku. Połowę siebie oddając rodzinnie, drugą połowę pracy, a w ogólnym rozrachunku wszystko dla nas samych.

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł