Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Terapia śmiechem czyli gelotologia

 

Śmiech to zdrowie? Ależ oczywiście! Nie dziwmy się więc, gdy lekarz zaleci nam terapię śmiechem, czyli gelotologię.

Zdrowotne właściwości śmiechu są wykorzystywane na wiele sposobów. Z czasem zaczęli je doceniać lekarze i tak narodziła się gelotologia. Obecnie błyskawicznie zyskuje popularność.

Co to jest gelotologia?

Termin gelotologia pochodzi od greckiego słowa gelos - śmiech i ma dwa pokrewne znaczenia. Pierwsze oznacza naukę zajmującą się badaniem wpływu śmiechu na zdrowie. Drugie znaczenie ma charakter medyczny i oznacza terapię śmiechem, opartą na przekonaniu, że śmiech pomaga odreagować stres, konflikty, frustracje i ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Nie ulega wątpliwości, że znaczenie uśmiechu i wzbogaconego dźwiękiem śmiechu, daleko wykracza poza bezpośrednie, codzienne ludzkie kontakty. W profilaktyce, rozwiązywaniu konfliktów zawodowych i partnerskich, redukcji stresu i ograniczaniu napięć psychoemocjonalnych, rehabilitacji i rekonwalescencji terapia śmiechem okazuje się prosta w zastosowaniu, bezpieczna i łatwo dostępna.

Jak wyglądają zajęcia terapii śmiechem?
Najprościej rzecz ujmując, uczestnicy przychodzą na zajęcia, by się trochę pośmiać a poprzez śmiech nabrać dystansu do życia, problemów i siebie. Skutek? Redukcja niebezpieczeństwa nazywanego „zawałem serca”, pod jednym jednak warunkiem: aby śmiech miał dobroczynne działanie, nie może być ani złośliwy, ani wymuszony czy gorzki, lecz serdeczny, płynący prosto z serca.
Jednym z ojców terapii był Norman Cousins, chorujący na zapalenie stawów - bolesną chorobę zwyrodnieniową. Cousins nie zaakceptował perspektywy przedwczesnej śmierci, rozpoczął więc poszukiwanie terapii dającej mu szanse na wyzdrowienie i sam zaaplikował sobie terapię śmiechem.

Terapia śmiechem w przezwyciężaniu problemów zdrowotnych

Terapia śmiechem stosowana jest w wielu krajach na oddziałach szpitalnych. Jednym z prekursorów wprowadzania śmiechu do służby zdrowia jest doktor Patch Adams. Stworzył on Gesundheit Institute, którego misją jest wnoszenie zabawy i radości do kontaktów między lekarzem a pacjentem. Często przebierał się on za klauna i starał się rozbawiać przebywające w szpitalach dzieci. Historia jego walki o wprowadzenie humoru i śmiechu do służby zdrowia została pokazana w filmie „Patch Adams”, gdzie w tytułową rolę wcielił się znany amerykański aktor Robin Williams.
W Polsce w podobnej konwencji terapię śmiechem stosuje np. fundacja „doktora Clowna”. W fundacji tej pracują psycholodzy, pedagodzy i lekarze. Fundacja prowadzi terapię śmiechem w dziecięcych szpitalach. Pracownicy tej fundacji chodzą do szpitali, przebrani za klaunów, gdzie bawią i rozśmieszają dzieci.
Z kolei dla dorosłych są przeznaczone grupowe sesje terapii śmiechem. Jedną z form grupowych sesji terapii śmiechem stworzył indyjski doktor Madan Kataria, który w połowie lat dziewięćdziesiątych zaczął organizować w Indiach Kluby Śmiechu. Członkowie takich klubów codziennie rano przed pracą spotykają się, najczęściej w parkach i wspólnie śmieją się. Podczas takich sesji wykonują oni różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe i rozciągające oraz śmieją się na różne sposoby. Obecnie na całym świecie (m.in. w USA i Europie Zachodniej) istnieje już ponad 1000 takich Klubów Śmiechu.
Wśród innych sposobów wykorzystywania śmiechu wymienić można m.in. łaskotanie. Pacjent kładzie się na przykład na łóżku i jest następnie łaskotany po całym ciele. Jeszcze inną odmianą terapii śmiechem jest po prostu oglądanie śmiesznych komedii lub programów, które mogą nas rozbawić.
Terapie śmiechem są stosowane jako element wspomagający inne formy leczenia. Mogą być one wykorzystywane w walce z nawet tak poważnymi schorzeniami jak rak. Niewątpliwym atutem terapii śmiechem jest to, iż jest to holistyczna metoda lecznicza, która wpływa zarówno na ciało jak i umysł. Śmiejmy się a świat będzie piękniejszy!

Źródła:
http://www.we-dwoje.pl/smiech;to;zdrowie,artykul,2276.html
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090628/ZDROWIE/933100545
http://www.epacjent.pl/artykul.php?idartykul=27&poddzial=Terapia%20%C5%9Bmiechem

 

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł