Tak dla Zdrowia logo

Lektura na zdrowie

Na celowniku farmaceuty: Puścić pamięć w niepamięć?

Redakcja: Co to jest pamięć?
Mgr Patrycja Jenny: To proces wykorzystywania zdobytej informacji lub przeżyć. Posiadamy pamięć krótkotrwałą i długotrwałą. Ta pierwsza utrzymuje się od kilku sekund do kilku minut, druga przechowuje dla nas informacje zapamiętane świadomie lub nie (mogą to być sprawy istotne oraz osobiste). Pamięć zaczyna działać już w życiu płodowym, dojrzałość osiąga, kiedy mamy 15-16 lat, ale wiadomo, że im człowiek starszy, tym częściej pojawiają się z nią problemy.

Redakcja: Do czego może to prowadzić?

Mgr P. J.: Niestety nawet do choroby Alzhaimera, w której upośledzony zostaje układ cholinergiczny – na zakończeniach włókien nerwowych wydzielana jest acetylocholina, która stanowi chemiczny nośnik informacji. Nasz mózg, będąc stosunkowo lekkim organem, zużywa aż 20-25% energii dostarczanej do organizmu.

Redakcja: Co może pogorszyć naszą pamięć?
Mgr P.J.:
Na pogorszenie się pamięci ma wpływ wiele czynników. Warto wymienić jednostki chorobowe, które utrudniają zapamiętywanie: depresja, nadciśnienie, a także przemęczenie, brak witamin oraz zaburzenia hormonalne. Jeżeli zaobserwujemy u nas samych czy wśród bliskich problem z pamięcią, należy niezwłocznie udać się do neurologa.

Pamięć zużywa się tylko wtedy, gdy z niej nie korzystamy. Aby pozostała w dobrej formie należy ją trenować przy każdej nadarzającej się okazji.

Oto kilka trików do poprawy naszej pamięci i koncentracji.

1.    Znajdź cichy kąt

Znajdź sobie swoje miejsce, w którym możesz się skoncentrować. Nie ważne czy będziesz w nim czytać dla relaksu czy uczyć się matematyki. Hałaśliwe otoczenie wybija z rytmu i dekoncentruje, ciężko jest się w nim skupić, gdyż zbyt bardzo może nas absorbować to, co dzieję się w około.

 


2.    Woda pamięci doda

 

Picie odpowiedniej ilości wody sprzyja koncentracji. Ogólnie wiadomo, że ludzki organizm składa się w 90% z wody, w ciągu dnia wydalamy jej ok.  2 litry i ten brak należy uzupełnić.


3.    Wyśpij się

Jakość snu znacznie wpływa na nasz mózg i jego prawidłowe funkcjonowanie. Podczas nocnego wypoczynku mózg analizuje i przetwarza, segreguje i klasyfikuje wydarzenia minionego dnia. Zarwanie nocy skutecznie mu to uniemożliwia i nie ma co oczekiwa, że następnego dnia będziemy funkcjonować jakby nigdy nic.


4.    Dobra książka nie jest zła

Czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, szarad, rebusów to doskonały sposób na ćwiczenie naszej pamięci. Nie ma nic lepszego niż stałe zmuszanie naszego mózgu do pracy. Nawet czytanie dla relaksu pobudza neurony i pomaga utrzymać kondycje naszego mózgu na wysokim poziomie.


5.    Skupienie na 100%

Gdy jesteśmy skupieni i uważni łatwiej przychodzi nam zapamiętywanie. Ile razy wróciłeś do domu, bo nie byłeś pewny czy zamknąłeś drzwi lub wyłączyłeś z prądu żelazko? To dlatego, że zrobiłeś to całkowicie automatycznie i bez udziału świadomości. Aby trochę sobie pomóc można na głos mówić „ Klucze kładę na stoliku koło lampy”.


6.    Tylko jedną srokę za ogon

Kiedy chcemy naraz wykonać parę czynności, to tak naprawdę żadnej z nich nie zrobimy porządnie. Najlepiej po kolei „odhaczać” zadania. Dzięki temu wzrasta nasza efektywność, dokładność i szybkość.


7.    Porządki nie tylko na wiosnę

Osoby, u których panuje bałagan i chaos mają gorszą pamięć, niż ci, którzy lubią ład i porządek. Im mniej zbędnych rzeczy wokół nas, tym lepsza koncentracji i pamięć.


8.    Wizualizacja

Jest wiele technik zapamiętywania i nauki. Przydają się one w codziennym życiu, chociażby do zapamiętania najważniejszych numerów telefonów.


9.    In vino sanitas

Regularne picie wina w małych ilościach poprawia funkcjonowanie mózgu. Nadmiar alkoholu niszczy komórki mózgowe nieodwracalnie.


10.    W tańcu, w ruchu wypoczywać

Warto w czasie pracy lub nauki robić przerwy. Jeśli nie ma inne możliwości, przespacerować się chociaż wzdłuż korytarza. Praca i efektywność mózgu zależy od dostarczania mu energii czyli glukozy oraz dotlenienia go. Bardzo ważna jest właściwa dieta. Aż 50 % glukozy z naszego organizmu jest przez mózg właśnie wykorzystywana. Doskonałe źródło glukozy to węglowodany złożone jak kasza, zboża, rośliny strączkowe i nasiona. Nie wolno zapomnieć także o witaminach z grupy B i nienasyconych kwasach tłuszczowych, magnezie i wapniu. Żelazo dotlenia mózg.


Pamiętajmy, że dobra pamięć i koncentracja to główni sprzymierzeńcy w efektywnej nauce i pracy. Większość problemów z koncentracją można rozwiązać przez zastosowanie się do prostych zasad. Jeśli to nie pomoże warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże odkryć przyczynę zaburzeń.

 
Podziel się na Facebooku

Reklama
Wyszukaj artykuł